Artykuły z dnia: 05-12-2021

Jakub Sienkiewicz, muzyk i neurolog, o przechorowaniu COVID-19. "Odłączenie od maski tlenowej powodowało, że mdlałem"

Jakub Sienkiewicz, muzyk i neurolog, o przechorowaniu COVID-19. "Odłączenie od maski tlenowej powodowało, że mdlałem" Muzyk i lekarz Jakub (Kuba) Sienkiewicz przechodził wiosną zakażenie koronawirusem. W "Faktach po Faktach" neurolog i muzyk, lider Elektrycznych Gitar mówił o kulisach swej walki z COVID-19. - Nie mogłem w ogóle funkcjonować bez tlenu. Odłączenie od maski tlenowej powodowało, że mdlałem. Na kontrolne badanie jechałem wózkiem, z butlą tlenową na kolanach - wspominał. Ocenił przy tym, że to, co przechodził, "to jeszcze było nic".

Data publikacji: 05-12-2021

Grzegorz Piątek z Nagrodą Moczarskiego za książkę o planach odbudowy Warszawy po wojnie

Grzegorz Piątek z Nagrodą Moczarskiego za książkę o planach odbudowy Warszawy po wojnie Grzegorz Piątek został laureatem Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Architekta i publicystę nagrodzono za książkę "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949". Młodzieżowe Kluby Historyczne wyróżniły natomiast reportażystkę Karolinę Sulej.

Data publikacji: 05-12-2021

Sondaż: Wygrywa PiS, KO zmniejsza dystans

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się odrabiająca straty Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos.

Data publikacji: 05-12-2021

Małgorzata Wassermann: Przecież my się wszyscy pozabijamy

- Nie mogę wytrzymać tego jazgotu, który jest wokół, tej walki. Na przykład wprowadzenie tego wulgaryzmu do języka publicznego jest dla mnie nie do przyjęcia - mówi posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Jej zdaniem "dzisiaj powinniśmy wszyscy zastanowić się, jakie poglądy wyznajemy, dokąd zmierzamy i zrobić krok wstecz".

Data publikacji: 05-12-2021

Wirus RSV. Niezwykła skala zachorowań. Dlaczego jest ich tak dużo?

Wirus RSV zaatakował wcześniej niż zwykle. Dla starszych nie jest groźny, ale bywa bardzo niebezpieczny dla najmłodszych pacjentów. Na oddziałach pediatrycznych brakuje miejsc, a lekarze mówią, że sytuacja jest dramatyczna. Do tematu wirusa RSV odniósł się także wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Data publikacji: 05-12-2021

Naukowcy "prześwietlili" planetoidy. Jedna ma kształt kości

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, opublikował wyniki badania nad polanetoidami, które nazwał "skokiem naprzód" w badaniach tych obiektów. Dzięki zdjęciom w ogromnej rozdzielczości, wykonanym teleskopem VLT, udało się zebrać cenne informacje na temat kilkudziesięciu z największych obiektów w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Data publikacji: 05-12-2021

Nieoficjalnie: Apple zapowiada koniec ery iPhone'ów i wchodzi w świat AR

Smartfony firmy Apple mają zostać zastąpione czymś futurystycznym. Gigant informatyczny z Kalifornii chce zakończyć sprzedaż iPhoneów już za 10 lat i zamierza odmienić nie do poznania interakcję swoich klientów ze światem cyfrowym.

Data publikacji: 05-12-2021

Potencjał amantadyny w leczeniu COVID-19. Doniesienia czasopisma naukowego "Communications Biology"

Amantadyna hamuje znane już oraz nowo odkryte tzw. kanały jonowe kodowane przez wirusa SARS-CoV-2 - informuje pismo Communications Biology“. Autorzy publikacji i przeprowadzonych badań podstawowych proponują ją jako sposób leczenia COVID-19. Badania kliniczne dot. faktycznej skuteczności amantadyny podawanej chorym wciąż trwają.

Data publikacji: 05-12-2021

Kenia. 20 ofiar śmiertelnych wypadku autobusu porwanego przez silny nurt rzeki

Co najmniej 20 osób zginęło w sobotę w wypadku autobusu wiozącego członków katolickiego chóru z miasta Mwingi we wschodniej Kenii - poinformowała Charity Ngilu, gubernator hrabstwa Kitui, w którym doszło do tragedii.

Data publikacji: 05-12-2021

Ratownicy nawiązali kontakt z jednym z górników uwięzionych po wstrząsie w kopalni Bielszowice

Ratownicy nawiązali kontakt wzrokowy i głosowy z jednym z górników uwięzionych w sobotę rano w skalnym zwałowisku po sobotnim wstrząsie w kopalni Bielszowice. Nie ma na razie kontaktu z drugim poszkodowanym – podali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Poszkodowany skarży się na dolegliwości bólowe.

Data publikacji: 05-12-2021

Tadeusz Rydzyk: dziękujemy Ci, Matko Najświętsza, za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata

Dziękujemy Ci Matko Najświętsza za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata — powiedział w sobotę założyciel i dyrektora Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk na zakończenie uroczystości jubileuszowych rozgłośni w Toruniu. Redemptorysta podziękował też wszystkim wspierającym stację.

Data publikacji: 05-12-2021