Artykuły z dnia: 06-06-2021

Rozdano nagrody 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wśród laureatów reporter TVN24

Rozdano nagrody 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wśród laureatów reporter TVN24 Podczas sobotniej gali finałowej w kinie Kijów ogłoszono laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Międzynarodowe jury przyznało nagrody najlepszym filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym. Nagrodę publiczności otrzymał film "Polański, Horowitz. Hometown", którego twórcami są Anna Kokoszka-Romer i reporter TVN24 Mateusz Kudła.

Data publikacji: 06-06-2021

Zmarł Roman Nehrebecki. Był pierwowzorem jednego z bohaterów kreskówki o Bolku i Lolku

Zmarł Roman Nehrebecki. Był pierwowzorem jednego z bohaterów kreskówki o Bolku i Lolku W piątek wieczorem w Bielsku-Białej po ciężkiej chorobie zmarł Roman Nehrebecki. Przedsiębiorca, producent filmowy i polityk był pierwowzorem postaci Lolka z popularnego rysunkowego serialu o przygodach Bolka i Lolka. O śmierci Nehrebeckiego poinformowała rodzina. Miał 69 lat, pozostawił żonę, córki i wnuki.

Data publikacji: 06-06-2021

"Przegląd": 63 cele: Warszawa, Wrocław, Gdańsk

Według odtajnionych w USA dokumentów tu miały spaść amerykańskie bomby atomowe.

Data publikacji: 06-06-2021

"Przegląd": Szatan mi kazał

Powieś się, będzie spokój! - wołali krewni ofiar Artura K.

Data publikacji: 06-06-2021

Czeka nas rewolucja w szczepieniach? Naukowcy z USA opracowują nową metodę

Tabletka wkładana pod język może zrewolucjonizować proces szczepień. Naukowcy z Minnesoty pracują nad nową metodą wprowadzania do organizmu białkowych preparatów. Może to pomóc w opracowaniu m.in. szczepionki przeciw HIV.

Data publikacji: 06-06-2021

Odkrycie archeologa amatora zmienia spojrzenie na historię

Przypadkowe odkrycie archeologa amatora zadziwiło badaczy. Hamish Fenton odnalazł w jednej z najbardziej znanych lokacji archeologicznych Szkocji w Dunchraigaig płaskorzeźby przedstawiające jelenie. Wzory pochodzą sprzed od czterech do pięciu tys. lat. Naukowcy są zaskoczeni, bo do tej pory uważali sztukę tamtego okresu za złożoną głównie ze wzorów geometrycznych. To prawdopodobnie najstarsze wizerunki zwierząt odkryte na Wyspach.

Data publikacji: 06-06-2021

Grzechotniki i skorpiony w samolocie. To skutek pandemicznego uziemienia

Inżynierowie jednej z linii lotniczych opowiedzieli o wyzwaniach, z jakimi wiąże się utrzymywanie samolotów w czasie lockdownu. Okazuje się, że do największych niebezpieczeństw należą... grzechotniki i skorpiony. Upodobały sobie uziemione maszyny i w nich zamieszkały.

Data publikacji: 06-06-2021

Przedłużyli życie myszy. "Osoba 90-letnia mogłaby dożyć 120 lat"

Badania prowadzone na myszach wykazały, że wysoki poziom białka SIRT6 może wydłużać życie o średnio 30 proc. W przypadku ludzi oznaczałoby to, że osoba 90-letnia mogłaby dożyć 120 lat - informuje pismo Nature Communications.

Data publikacji: 06-06-2021

Wielkopolskie: wirtualne XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000

Na Polach Lednickich w sobotę późnym popołudniem oficjalnie rozpoczęło się XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000. W tym roku odbywa się ono online. Przebiega pod hasłem Usłysz.

Data publikacji: 06-06-2021

Frekwencja w samolotach w 2020 roku. Pandemia cofnęła lotnictwo o 15 lat. Nowy raport ULC

2020 rok zapisze się w historii lotnictwa jako okres, gdy zniknęły miliony podróżnych, a w powietrze wzbiło się znacznie mniej samolotów pasażerskich. Koronawirus sprawił, że porty lotnicze obsłużyły tyle osób, co 15 lat temu. Sytuację nieznacznie poprawiły tylko zeszłoroczne wakacje, gdy przez kilka miesięcy miejsca na pokładach maszyn zajmowali urlopowicze.

Data publikacji: 06-06-2021

Wielkopolskie. Element grobu spadł na 5-latkę. Zamknięty cmentarz w Łopiennie

5-letnia dziewczynka trafiła do szpitala w Poznaniu po tym, jak na cmentarzu w Łopiennie (woj. wielkopolskie) spadł na nią element nagrobka. Dziecko, które dodatkowo uderzyło się w głowę, było nieprzytomne. Zabrał go śmigłowiec LPR.

Data publikacji: 06-06-2021