Artykuły z dnia: 06-09-2020

"Nie wiedzieliśmy, czy Narodowe Czytanie się odbędzie". W tym roku "Balladyna", wiadomo już, co w przyszłym

"Nie wiedzieliśmy, czy Narodowe Czytanie się odbędzie". W tym roku "Balladyna", wiadomo już, co w przyszłym W sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka zainaugurowała 9. edycję Narodowego Czytania. W tym roku "Balladynę" Juliusza Słowackiego czytano w rekordowej liczbie 3200 miejsc. Prezydent Andrzej Duda mówił, że dzieło Juliusza Słowackiego "jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy". Ogłosił też, że lekturą czytaną w ramach przyszłorocznej edycji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Data publikacji: 06-09-2020

"Jeśli czytasz w wypracowaniach te same frazeologizmy, to zaczynasz mieć wrażenie, że to są frazesy"

"Jeśli czytasz w wypracowaniach te same frazeologizmy, to zaczynasz mieć wrażenie, że to są frazesy" Czy mądra książka to zawsze musi być trudna książka? Jak kształtować gust najmłodszych czytelników? Co wpływa na to, że książka dla najmłodszych jest ciekawa? Między innymi na te pytania próbował odpowiedzieć w "Xięgarni" Jerzy Sosnowski, pisarz i nauczyciel, oraz uczniowie szkół podstawowych.

Data publikacji: 06-09-2020

Może pora z tym skończyć – czasem przychodzi zwątpienie

W życiu każdego z nas pojawiają się chwile zwątpienia – momenty, w których zaczynamy kwestionować całe nasze dotychczasowe życie. Czasem do takich przemyśleń niezbędny jest jednak bodziec lub zdarzenie, którego już wkrótce ma doświadczyć główna bohaterka filmu pod t...

Data publikacji: 06-09-2020

Justyna Steczkowska – gwiazda polskiej estrady. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, mąż, dzieci

Justyna Steczkowska jest polską piosenkarką, kompozytorką i aktorką filmową, która karierę rozpoczęła dzięki wygraniu „Szansy na sukces”. Wokalistka jest znana między innymi z takich hitów jak „Dziewczyna Szamana” czy „Za karę”, które w swoim...

Data publikacji: 06-09-2020

Rafał Trzaskowski: Propaganda rządowa z problemu próbuje zrobić apokalipsę

"Na moje barki spadła odpowiedzialność sprzątania po wielu błędach i zaniechaniach poprzedników" - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Zapewnił, że woda w Warszawie jest bezpieczna.

Data publikacji: 06-09-2020

Jacek Sasin dostanie superresort? Nowe ustalenia

Resort aktywów państwowych połączony z Ministerstwem Infrastruktury? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" jest to jeden z możliwych wariantów zbliżającej się rekonstrukcji rządu. Powstały superresort pod wodzą Jacka Sasina byłby odpowiedzialny za rządowe inwestycje - czytamy.

Data publikacji: 06-09-2020

"Niedobór witaminy D znacznie zwiększa zagrożenie zakażeniem koronawirusem". Znamy ryzyko

Niedobór witaminy D w organizmie zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem o 77 proc. - twierdzą lekarze z międzynarodowego zespołu badawczego. Naukowcy przeprowadzili testy na grupie blisko 500 osób.

Data publikacji: 06-09-2020

W jakiej kolejności pojawiają się objawy zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2?

Naukowcy odkryli, w jakiej kolejności najczęściej pojawiają się objawy zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2. Jak zauważają badacze, informacja ta jest szczególnie istotna w kontekście zbliżającej się fali zachorowań na grypę.

Data publikacji: 06-09-2020

Amerykańscy naukowcy: Placebo działa, nawet jeśli wiemy, że to placebo

Placebo redukuje markery stresu emocjonalnego w mózgu, nawet jeśli ludzie mają świadomość tego, że przyjmują tylko placebo - dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Michigan.

Data publikacji: 06-09-2020

Marsz Równości w Katowicach. Będzie wniosek do sądu

Wniosek do sądu w związku z przekroczeniem przez organizatorów Marszu Równości w Katowicach dopuszczalnej liczby uczestników, złoży katowicka policja – przekazała jej rzeczniczka młodsza aspirant Agnieszka Żyłka.

Data publikacji: 06-09-2020

Tablica w Hucie Pieniackiej z napisem "bandyci z AK". Reakcja premiera

Z oburzeniem przyjąłem informację o nowej tablicy w Hucie Pieniackiej – miejscu śmierci wielu Polaków; nie ma zgody na zacieranie pamięci o ofiarach ukraińskich szowinistów i próby reinterpretacji historii - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Data publikacji: 06-09-2020

Badanie: przyłbice i maski z zaworami niewystarczająco zatrzymują koronawirusa

Naukowcy zarejestrowali rozprzestrzenianie się wyrzucanych z ust kropelek śliny, kiedy na ich drodze stają przyłbice i maski z zaworami, takie jak N95. Wykazali, że znaczna część aerozolu z kroplami wydostaje się, np. podczas kichnięcia, wokół zasłony czy przez zaworek w masce N95. Zalecają noszenie masek materiałowych.

Data publikacji: 06-09-2020

Koronawirus w Polsce i na świecie. Raport Dnia - sobota, 5 września

W sobotę badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 567 osób. Liderem była Małopolska z niemal dwukrotnie większą liczbą przypadków niż drugie Mazowsze. Koronawirusa wykryto w pociągu na popularnej trasie Warszawa-Lublin. Podróżnych szuka sanepid. Przeczytaj Koronawirus - Raport Dnia.

Data publikacji: 06-09-2020