Artykuły z dnia: 08-10-2021

Sondaż: Wygrywa PiS, KO zmniejsza dystans

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się odrabiająca straty Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos.

Data publikacji: 08-10-2021

Małgorzata Wassermann: Przecież my się wszyscy pozabijamy

- Nie mogę wytrzymać tego jazgotu, który jest wokół, tej walki. Na przykład wprowadzenie tego wulgaryzmu do języka publicznego jest dla mnie nie do przyjęcia - mówi posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Jej zdaniem "dzisiaj powinniśmy wszyscy zastanowić się, jakie poglądy wyznajemy, dokąd zmierzamy i zrobić krok wstecz".

Data publikacji: 08-10-2021

Aktywiści klimatyczni zakłócili pokaz Louis Vuitton

Aktywiści klimatyczni zakłócili pokaz Louis Vuitton Aktywiści klimatyczni zakłócili pokaz domu mody Louis Vuitton. Jedna z kobiet weszła na wybieg i rozwinęła transparent, na którym napisane było: "nadkonsumpcja = wymieranie". Trzech mężczyzn wyniosło ją siłą.

Data publikacji: 08-10-2021

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego Olga Tokarczuk została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Laureatka literackiej Nagrody Nobla jest 11. kobietą, która otrzymała tę godność. Podczas przemówienia pisarka podkreśliła, że "to dla niej historyczny moment".

Data publikacji: 08-10-2021

La Palma. Erupcja wulkanu widziana z kosmosu. Niezwykłe zdjęcia

La Palma nadal walczy z kataklizmem. Lawa wydostająca się z wulkanu Cumbre Vieja niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Zjawisko cały czas obserwują satelity. Kolejne ośrodki badawcze publikują zdjęcia dokumentujące erupcję na wyspie La Palma.

Data publikacji: 08-10-2021

Kolczak zbrojny. Groźny pająk w Polsce. Dlaczego trzeba uważać?

Kolczak zbrojny to niebezpieczny pająk, którego zaobserwowano na Dolnym Śląsku. Zazwyczaj pająki występujące w Polsce nie są groźne, ale kolczak zbrojny należy do niewielu wyjątków. Jego ugryzienie może doprowadzić do zatrucia. Lepiej na niego uważać.

Data publikacji: 08-10-2021

Zakaz handlu w niedziele. Opozycja chce, by za ladą mogli wtedy stać studenci i seniorzy

Studenci i seniorzy mogliby pracować w sklepach w niedziele - przewiduje poprawka senatorów opozycji do nowelizacji ustawy o zakazie handlu. Inna złożona korekta dotyczy poszerzenia katalogu osób, które mogłyby zastąpić właściciela placówki handlowej i stanąć za ladą w niedzielę. Propozycja zmian w przepisach wróciła do senackich komisji.

Data publikacji: 08-10-2021

Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 7 października

Liczba nowych przypadków zakażeń wciąż rośnie. W czwartek resort zdrowia przekazał, że ostatniej doby na COVID-19 zachorowało 2007 osób. To drugi dzień, w którym liczba nowych przypadków przekroczyła 2 tys. Zmarło 29 pacjentów. Pojawiły się eksperymentalne pigułki przeciw COVID-19, a kolejny kraj wstrzymał podawanie preparatu Moderna mężczyznom poniżej 30 roku życia. Raport Dnia.

Data publikacji: 08-10-2021

Naukowcy znaleźli białko odpowiedzialne za wspomnienia. "Klucz do zrozumienia pamięci"

Naukowcy z Cambridge University ogłosili, że prawdopodobnie istnieje białko odpowiedzialne za możliwość wymazywania wspomnień i modyfikowania pamięci. Przeprowadzone na zwierzętach badania wskazują ich zdaniem, że może ono służyć jako marker mózgowy dotyczący zmiany lub zapomnienia przeżyć emocjonalnych. Technologia może okazać się przełomem w leczeniu zespołu stresu pourazowego.

Data publikacji: 08-10-2021

Powstała eksperymentalna szczepionka przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów

Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo opracowali eksperymentalną szczepionkę, mającą zapobiegać reumatoidalnemu zapaleniu stawów, bolesnej chorobie autoimmunologicznej, której obecnie nie daje sie wyleczyć - informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences.

Data publikacji: 08-10-2021

Maciej Wąsik: uchodźcy, którzy zwrócą się o pomoc, dostają ją

Wszyscy uchodźcy, którzy zwrócą się do Polski o pomoc, taką pomoc dostają - zapewniał w czwartek w Senacie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Dodał, że regulacja ta ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo polskiej granicy.

Data publikacji: 08-10-2021