Artykuły z dnia: 10-06-2021

"Zabrali nam wszystko, chcą jeszcze więcej". Maria Peszek wraca z nowym singlem i pisze do "przyjaciół LGBT"

"Zabrali nam wszystko, chcą jeszcze więcej". Maria Peszek wraca z nowym singlem i pisze do "przyjaciół LGBT" "Zostało nas kilka tysięcy górskich goryli we mgle, zabrali nam wszystko, chcą jeszcze więcej, lgbt lgbt" - śpiewa Maria Peszek w nowym singlu "Virunga". Utworowi, który zapowiada nowy album artystki, towarzyszy list do "przyjaciół LGBT", w którym pisze, że "Virunga" jest dla nich. 

Data publikacji: 10-06-2021

Krzyk Bartosza Bieleni dla Białorusi w Parlamencie Europejskim

Krzyk Bartosza Bieleni dla Białorusi w Parlamencie Europejskim Parlament Europejski przyznał w środę nowe wyróżnienie – Europejską Nagrodę Publiczności LUX. Zwycięzcą został "Kolektyw" Alexandra Nanaua. Drugie miejsce zajął film "Boże Ciało" Jana Komasy. Odbierający wyróżnienie w imieniu reżysera aktor Bartosz Bielenia swoje przemówienie poświęcił sytuacji na Białorusi. Zakończył je krzykiem, nawiązując do codziennych protestów Jany Shostak przed Przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie.

Data publikacji: 10-06-2021

"Przegląd": 63 cele: Warszawa, Wrocław, Gdańsk

Według odtajnionych w USA dokumentów tu miały spaść amerykańskie bomby atomowe.

Data publikacji: 10-06-2021

"Przegląd": Szatan mi kazał

Powieś się, będzie spokój! - wołali krewni ofiar Artura K.

Data publikacji: 10-06-2021

Rozmrozili stworzenie sprzed 24 tys. lat. Bezkręgowiec odżył

Wrotek Bdelloidea spędził w wiecznej zmarzlinie na Syberii 24 tysiące lat. Mikroskopijnego bezkręgowca odkryto w rdzeniu zamarzniętej gleby, która została wydobyta za pomocą platformy wiertniczej. Po rozmrożeniu stworzenie odżyło, mogło się rozmnażać i żerować.

Data publikacji: 10-06-2021

Czeka nas rewolucja w szczepieniach? Naukowcy z USA opracowują nową metodę

Tabletka wkładana pod język może zrewolucjonizować proces szczepień. Naukowcy z Minnesoty pracują nad nową metodą wprowadzania do organizmu białkowych preparatów. Może to pomóc w opracowaniu m.in. szczepionki przeciw HIV.

Data publikacji: 10-06-2021

Wirtualny pacjent. Sztuczna inteligencja wspomoże kształcenie studentów medycyny

Sztuczna inteligencja pomoże studentom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w nauce, symulując odpowiedzi pacjenta podczas przeprowadzania wywiadu. Wirtualny pacjent pojawi się na uczelni już w nowym roku akademickim.

Data publikacji: 10-06-2021

Pierwsza taka operacja w Europie. Pacjent był w Bułgarii, lekarze w Lublinie

Operacja przyszłości, choć dzieje się już teraz. Lekarze z Lublina wzięli udział w zdalnym zabiegu, operowany pacjent przebywał na sali operacyjnej szpitala w Bułgarii. Ubrani w specjalne gogle mogli zobaczyć przed sobą - w formie hologramu - operowanego tętniaka aorty brzusznej. To pierwsza taka operacja w Europie.

Data publikacji: 10-06-2021

Były radny PiS-u znęcał się nad żoną. Mimo wyroku, nigdy nie trafił do więzienia

Jej historią żyła cała Polska, po tym jak światło dzienne ujrzały dramatyczne nagrania, na których słychać, jak znęcał się nad nią mąż - wówczas radny Prawa i Sprawiedliwości. Konsekwencją tych taśm był rozwód i sprawa przeciwko oprawcy. Mężczyzna został skazany na karę dwóch lat bezwzględnego więzienia. Nigdy za kratki jednak nie trafił. Materiał Raportu autorstwa Magdaleny Gwóźdź.

Data publikacji: 10-06-2021

Irena Szewińska sportowcem stulecia w Polsce

Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce Irena Szewińska uznana została w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Onetu za najlepszego sportowca Polski w latach 1921-2021.

Data publikacji: 10-06-2021

Zmiany na liście lektur szkolnych. Znamy szczegóły

MEiN proponuje usunąć z listy lektur dla szkół ponadpodstawowych m.in. Małą apokalipsę Konwickiego, Antygonę w Nowym Jorku Głowackiego i wiersze Marcina Świetlickiego. Proponuje za to rozszerzenie listy lektur o wiersze Zagajewskiego i raport Witolda Pileckiego.

Data publikacji: 10-06-2021