Artykuły z dnia: 10-09-2021

Protest medyków. Ile zarabiają lekarze, a ile pielęgniarki?

16,7 tys. brutto dla lekarzy, 5,9 tys. dla pielęgniarek i 3,6 tys. dla fizjoterapeutów - to, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, mediany zarobków w tych grupach zawodowych.

Data publikacji: 10-09-2021

Mateusz Morawiecki: Atak Łukaszenki jest wymierzony w całą społeczność euroatlantycką

- Musimy powiedzieć jasno: ewakuacja z Kabulu nie ma nic wspólnego ze zorganizowaną kampanią przerzutu imigrantów z Bagdadu. Łukaszenka i jego służby korzystają z usług migrantów gotowych zapłacić oszczędności życia, aby dostać się do Europy Zachodniej. Jakże zwodnicza, nieludzka i niezwykle niebezpieczna jest ta prowokacja - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla estońskiego dziennika "Eesti Paevaleht". O samej ewakuacji z Kabulu premier stwierdził: - Dziś z ulgą mówimy: "mission completed".

Data publikacji: 10-09-2021

"Żeby nie było śladów" - światowa premiera w Wenecji. Polskie gwiazdy na czerwonym dywanie

"Żeby nie było śladów" - światowa premiera w Wenecji. Polskie gwiazdy na czerwonym dywanie Twórcy filmu "Żeby nie było śladów" pojawili się na czerwonym dywanie tuż przed światową premierą filmu podczas 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Obok Jana P. Matuszyńskiego byli to członkowie obsady: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Agnieszka Grochowska i Tomasz Kot. 

Data publikacji: 10-09-2021

Bartosz "Bart" Sosnowski nie żyje. Muzyk miał 38 lat

Bartosz "Bart" Sosnowski nie żyje. Muzyk miał 38 lat Bartosz "Bart" Sosnowski, jeden z najciekawszych głosów polskiej sceny bluesowej, zmarł w środę 8 września. Sosnowski zachwycał unikalną, zachrypniętą barwą głosu, dzięki której porównywany był do Joe Cockera. 

Data publikacji: 10-09-2021

Naukowcy z UJ: Niewyspany człowiek dochodzi do siebie nawet tydzień

Po długotrwałym okresie niewysypiania się parametry organizmu nie wracają do normy jeszcze przez siedem dni - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data publikacji: 10-09-2021

U progu wojen cybernetycznych. Co nas czeka w najbliższych latach?

Świat uzależniony jest od internetu i nowych technologii bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Masowy atak hakerski z pewnością mógłby więc doprowadzić do paraliżu całego kraju i okazać się nie mniej niszczycielski w skutkach od użycia konwencjonalnej broni. Czy to realne zagrożenie?

Data publikacji: 10-09-2021

Jeff Bezos inwestuje w przedsiębiorstwo pracujące nad nieśmiertelnością. Zamierza "zażegnać śmierć"

Były dyrektor generalny Amazon, Jeff Bezos i rosyjski miliarder Yuri Milner, zainwestowali w przedsiębiorstwo Altos Labs, start-up z Doliny Krzemowej, który pracuje nad technologią mającą na celu biologiczne przeprogramowanie ludzi i potencjalnie przedłużenie życia lub nawet nieśmiertelność.

Data publikacji: 10-09-2021

USA. Rośnie liczba dzieci hospitalizowanych z powodu wirusa RSV. Lekarze alarmują

Przypadki RSV czyli syncytialnego wirusa układu oddechowego zazwyczaj diagnozuje się u dzieci od listopada do marca. W tym roku zakażenia pojawiły się jednak znacznie wcześniej i jest ich więcej, co może być spowodowane m.in. pandemią COVID-19. Wirus jest szczególnie niebezpieczny i noworodków. Lekarze w USA alarmują: Sytuacja jest niepokojąca!

Data publikacji: 10-09-2021

Zgoda Senatu na podwyżki dla najważniejszych osób w państwie

Z drobnymi poprawkami przyjął w czwartek Senat nowelę ustawy o podwyżkach dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Projekt uchwalony przez Sejm 11 sierpnia zakłada m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia prezydenta, zwiększenie wysokości diet dla radnych o 60 proc. i podwyższenie wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Data publikacji: 10-09-2021

Senat: wzrost nakładów na zdrowie do 7,2 proc. PKB i bez dodatkowej ochrony personelu szczepiącego

Senat opowiedział się za wykreśleniem przyjętych przez Sejm przepisów, które przewidują dodatkową ochronę prawna personelu wykonującego testy na koronawirusa i szczepienia przeciw COVID-19. Senatorowie uznali, że wystarczą dotychczasowe przepisy. Jednocześnie izba wyższa niemal jednogłośnie opowiedziała się za podniesieniem nakładów na ochronę zdrowia do 7,2 proc. PKB w ciągu czterech lat.

Data publikacji: 10-09-2021

Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 9 września

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 510 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 6 zgonów. Wśród zachorowań dominują trzy województwa - lubelskie, podlaskie i podkarpackie, które mają najmniejszy wskaźnik wyszczepień. W woj. warmińsko-mazurskim 230 dzieci jest na kwarantannie z powodu zakażonego niezaszczepionego personelu.

Data publikacji: 10-09-2021