Artykuły z dnia: 11-09-2021

Protest medyków. Ile zarabiają lekarze, a ile pielęgniarki?

16,7 tys. brutto dla lekarzy, 5,9 tys. dla pielęgniarek i 3,6 tys. dla fizjoterapeutów - to, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, mediany zarobków w tych grupach zawodowych.

Data publikacji: 11-09-2021

Mateusz Morawiecki: Atak Łukaszenki jest wymierzony w całą społeczność euroatlantycką

- Musimy powiedzieć jasno: ewakuacja z Kabulu nie ma nic wspólnego ze zorganizowaną kampanią przerzutu imigrantów z Bagdadu. Łukaszenka i jego służby korzystają z usług migrantów gotowych zapłacić oszczędności życia, aby dostać się do Europy Zachodniej. Jakże zwodnicza, nieludzka i niezwykle niebezpieczna jest ta prowokacja - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla estońskiego dziennika "Eesti Paevaleht". O samej ewakuacji z Kabulu premier stwierdził: - Dziś z ulgą mówimy: "mission completed".

Data publikacji: 11-09-2021

Aktorka Grażyna Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa w procesie o smog. Wyrok sądu jest już prawomocny

Aktorka Grażyna Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa w procesie o smog. Wyrok sądu jest już prawomocny Grażyna Wolszczak wytoczyła pozew Skarbowi Państwa w sprawie niewystarczającej walki ze smogiem. Domagała się wpłaty zadośćuczynienia na cel społeczny. Korzystny dla aktorki wyrok zapadł w styczniu 2019 roku. Jak poinformował prawnik reprezentujący powódkę, w piątek wyrok się uprawomocnił. Warszawski sąd oddalił apelację Skarbu Państwa w tej sprawie.

Data publikacji: 11-09-2021

Phil Collins o swoim zdrowiu. Z Genesis na perkusji zagra jego syn Nick

Phil Collins o swoim zdrowiu. Z Genesis na perkusji zagra jego syn Nick Phil Collins powiedział, że w związku z problemami zdrowotnymi, nie jest w stanie już grać na perkusji. - Bardzo bym chciał, ale ledwo jestem w stanie utrzymać w tej ręce pałkę - wyznał w wywiadzie dla BBC 70-letni muzyk. 

Data publikacji: 11-09-2021

U progu wojen cybernetycznych. Co nas czeka w najbliższych latach?

Świat uzależniony jest od internetu i nowych technologii bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Masowy atak hakerski z pewnością mógłby więc doprowadzić do paraliżu całego kraju i okazać się nie mniej niszczycielski w skutkach od użycia konwencjonalnej broni. Czy to realne zagrożenie?

Data publikacji: 11-09-2021

Naukowcy z UJ: Niewyspany człowiek dochodzi do siebie nawet tydzień

Po długotrwałym okresie niewysypiania się parametry organizmu nie wracają do normy jeszcze przez siedem dni - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data publikacji: 11-09-2021

Motocykl pod ciężarówką. Wypadek w Poroninie

Poważnych obrażeń doznał motocyklista, który wpadł pod ciężarówkę naprzeciwko siedziby Urzędu Gminy w Poroninie na drodze do Bukowiny Tatrzańskiej (woj. małopolskie). 40-latek, który nie ustąpił pierwszeństwa nadjeżdżającemu tirowi, trafił do szpitala. Motocykl został zgnieciony przez koła większego pojazdu.

Data publikacji: 11-09-2021

USA: u niezaszczepionych 11-krotnie większe ryzyko śmierci na COVID-19

Ryzyko śmierci w związku z COVID-19 jest 11 razy wyższe u osób niezaszczepionych niż u zaszczepionych, zaś ryzyko hospitalizacji jest 10-krotnie wyższe - wynika z badania opublikowanego w piątek przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Data publikacji: 11-09-2021

Jeff Bezos inwestuje w przedsiębiorstwo pracujące nad nieśmiertelnością. Zamierza "zażegnać śmierć"

Były dyrektor generalny Amazon, Jeff Bezos i rosyjski miliarder Yuri Milner, zainwestowali w przedsiębiorstwo Altos Labs, start-up z Doliny Krzemowej, który pracuje nad technologią mającą na celu biologiczne przeprogramowanie ludzi i potencjalnie przedłużenie życia lub nawet nieśmiertelność.

Data publikacji: 11-09-2021

Premier Słowenii poparł Polskę w sporze z Komisją Europejską. "Prawo Unii nie jest nadrzędne"

Premier Słowenii Janez Janša zadeklarował, że w sporze Rzeczpospolitej z Unią Europejską o kwestie łamania praworządności - stoi po stronie Polski. Według niego prawo europejskie nie jest nadrzędne wobec konstytucji państw członkowskich. We wtorek Komisja Europejska zapowiedziała wystąpienie do TSUE o nałożenie na nasz kraj kar w związku z decyzjami ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Data publikacji: 11-09-2021

W Portugalii żałoba narodowa. Kondolencje prezydenta Andrzeja Dudy

Trzydniową żałobę narodową ogłosiły władze Portugalii w związku ze śmiercią byłego prezydenta tego kraju Jorge Sampaio. Kondolencje zamieścił na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Socjalistyczny portugalski polityk sprawował urząd głowy państwa w latach 1996-2006. Z jego inicjatywy powstał format spotkań szefów państw europejskich, zwany Grupą Arraiolos.

Data publikacji: 11-09-2021