Artykuły z dnia: 11-10-2021

Sondaż: Wygrywa PiS, KO zmniejsza dystans

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się odrabiająca straty Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos.

Data publikacji: 11-10-2021

Małgorzata Wassermann: Przecież my się wszyscy pozabijamy

- Nie mogę wytrzymać tego jazgotu, który jest wokół, tej walki. Na przykład wprowadzenie tego wulgaryzmu do języka publicznego jest dla mnie nie do przyjęcia - mówi posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Jej zdaniem "dzisiaj powinniśmy wszyscy zastanowić się, jakie poglądy wyznajemy, dokąd zmierzamy i zrobić krok wstecz".

Data publikacji: 11-10-2021

Ruszył 37. Warszawski Festiwal Filmowy

Ruszył 37. Warszawski Festiwal Filmowy Blisko 170 produkcji z całego świata można oglądać w ramach 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który wystartował w piątek. W repertuarze widnieje między innymi film "Nosorożec" Olega Sencowa. Wydarzenie potrwa do niedzieli 17 października.

Data publikacji: 11-10-2021

Projektant Olivier Rousteing pokazał zdjęcie w bandażach. Ujawnił, że rok temu miał wypadek

Projektant Olivier Rousteing pokazał zdjęcie w bandażach. Ujawnił, że rok temu miał wypadek Olivier Rousteing, dyrektor kreatywny domu mody Balmain, ujawnił, że został ranny w wypadku w swoim domu w zeszłym roku. Na Instagramie pokazał swoje zdjęcie w opatrunkach i bandażach. "Dokładnie rok temu wybuchł kominek w moim domu" – napisał.

Data publikacji: 11-10-2021

Kolczak zbrojny. Groźny pająk w Polsce. Dlaczego trzeba uważać?

Kolczak zbrojny to niebezpieczny pająk, którego zaobserwowano na Dolnym Śląsku. Zazwyczaj pająki występujące w Polsce nie są groźne, ale kolczak zbrojny należy do niewielu wyjątków. Jego ugryzienie może doprowadzić do zatrucia. Lepiej na niego uważać.

Data publikacji: 11-10-2021

Naukowcy: Ćwiczenia hamują wzrost komórek nowotworowych

Naukowcy z Edith Cowan University twierdzą, że ćwiczenia fizyczne mogą być jedną z broni w walce z rakiem. Chodzi o miokiny - cząsteczki wydzielane przez mięśnie w czasie ruchu.

Data publikacji: 11-10-2021

Wielkopolska. Audi z impetem wjechało w dwoje seniorów na pasach. Nie żyje 73-latek

Tragedia w Wielkopolsce. W Szamotułach (woj. wielkopolskie) pijany kierowca audi potrącił autem dwoje seniorów, którzy przechodzili przez jezdnię na pasach. Mimo reanimacji na miejscu zmarł 73-latek. Podejrzany o spowodowanie wypadku 24-letni mężczyzna został zatrzymany.

Data publikacji: 11-10-2021

Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 10 października

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ostrzegła przed jednoczesnym zachorowaniem na grypę i COVID-19. Dyrektor generalna instytucji podała, że zagrożenie śmiercią jest wówczas dwa razy większe. Na Lubelszczyźnie w niedzielę zachorowały na koronawirusa 322 osoby, na Mazowszu nowych infekcji było 317. Łącznie jest 1527 nowych zakażeń - podał resort zdrowia. Zmarło 5 kolejnych osób.

Data publikacji: 11-10-2021

Naukowcy znaleźli białko odpowiedzialne za wspomnienia. "Klucz do zrozumienia pamięci"

Naukowcy z Cambridge University ogłosili, że prawdopodobnie istnieje białko odpowiedzialne za możliwość wymazywania wspomnień i modyfikowania pamięci. Przeprowadzone na zwierzętach badania wskazują ich zdaniem, że może ono służyć jako marker mózgowy dotyczący zmiany lub zapomnienia przeżyć emocjonalnych. Technologia może okazać się przełomem w leczeniu zespołu stresu pourazowego.

Data publikacji: 11-10-2021

Powstała eksperymentalna szczepionka przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów

Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo opracowali eksperymentalną szczepionkę, mającą zapobiegać reumatoidalnemu zapaleniu stawów, bolesnej chorobie autoimmunologicznej, której obecnie nie daje sie wyleczyć - informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences.

Data publikacji: 11-10-2021

Premier Mateusz Morawiecki: Polexit to fake news

Polexit to fake news. To szkodliwy mit, którym opozycja zastępuje swój brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie – napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Wszelkie zobowiązania wynikające z prawa Unii Europejskiej pozostają w mocy – dodał.

Data publikacji: 11-10-2021