Artykuły z dnia: 12-09-2021

Protest medyków. Ile zarabiają lekarze, a ile pielęgniarki?

16,7 tys. brutto dla lekarzy, 5,9 tys. dla pielęgniarek i 3,6 tys. dla fizjoterapeutów - to, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, mediany zarobków w tych grupach zawodowych.

Data publikacji: 12-09-2021

Mateusz Morawiecki: Atak Łukaszenki jest wymierzony w całą społeczność euroatlantycką

- Musimy powiedzieć jasno: ewakuacja z Kabulu nie ma nic wspólnego ze zorganizowaną kampanią przerzutu imigrantów z Bagdadu. Łukaszenka i jego służby korzystają z usług migrantów gotowych zapłacić oszczędności życia, aby dostać się do Europy Zachodniej. Jakże zwodnicza, nieludzka i niezwykle niebezpieczna jest ta prowokacja - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla estońskiego dziennika "Eesti Paevaleht". O samej ewakuacji z Kabulu premier stwierdził: - Dziś z ulgą mówimy: "mission completed".

Data publikacji: 12-09-2021

Festiwal Filmowy w Wenecji 2021. Złoty Lew dla francuskiego filmu "Zdarzenie" w reżyserii Audrey Diwan

Festiwal Filmowy w Wenecji 2021. Złoty Lew dla francuskiego filmu "Zdarzenie" w reżyserii Audrey Diwan Złotego Lwa 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odebrała Francuzka Audrey Diwan za film "Zdarzenie". Drugi co do ważności laur - Wielka Nagroda Jury - trafił do włoskiego mistrza Paola Sorrentino za "To była ręka Boga". Najlepszą aktorką tegorocznej edycji została Penelope Cruz, a aktorem - John Arcilla. Srebrnego Lwa za reżyserię odebrała Jane Campion, a za scenariusz Maggie Gyllenhaal.

Data publikacji: 12-09-2021

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2021. Relacja na żywo z gali wręczenia nagród

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2021. Relacja na żywo z gali wręczenia nagród 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji przechodzi do historii. Na wyspie Lido w sobotni wieczór rozdane zostały nagrody. Złotego Lwa zdobyła Audrey Diwan za film "Zdarzenie". Wielką Nagrodą Jury doceniono Paola Sorrentino za film "To była ręka Boga". Polski film "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego bez nagród w Konkursie Głównym. Film został doceniony w piątek nagrodą niezależnych krytyków Bisato D’Oro 2021.

Data publikacji: 12-09-2021

Naukowcy z UJ: Niewyspany człowiek dochodzi do siebie nawet tydzień

Po długotrwałym okresie niewysypiania się parametry organizmu nie wracają do normy jeszcze przez siedem dni - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data publikacji: 12-09-2021

Badania: Pozytywny wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na zdrowie psychiczne

Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii uczestnicy niedawnej ankiety stwierdzili, że zaszczepienie się przeciw COVID-19 ułatwiło im życie i zmniejszyło ryzyko przygnębienia.

Data publikacji: 12-09-2021

Warszawa. Medycy założyli Białe Miasteczko 2.0. To skutek protestu

Nieopodal kancelarii premiera powstało białe miasteczko, w którym protestują medycy. Utworzono je po sobotniej manifestacji, która przeszła ulicami Warszawy. - Plan działania miasteczka wstępnie przygotowany jest na tydzień. To miejsce także dla pacjentów; chcemy razem pchnąć polityków do zmian - mówi Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów.

Data publikacji: 12-09-2021

USA: u niezaszczepionych 11-krotnie większe ryzyko śmierci na COVID-19

Ryzyko śmierci w związku z COVID-19 jest 11 razy wyższe u osób niezaszczepionych niż u zaszczepionych, zaś ryzyko hospitalizacji jest 10-krotnie wyższe - wynika z badania opublikowanego w piątek przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Data publikacji: 12-09-2021

Jeff Bezos inwestuje w przedsiębiorstwo pracujące nad nieśmiertelnością. Zamierza "zażegnać śmierć"

Były dyrektor generalny Amazon, Jeff Bezos i rosyjski miliarder Yuri Milner, zainwestowali w przedsiębiorstwo Altos Labs, start-up z Doliny Krzemowej, który pracuje nad technologią mającą na celu biologiczne przeprogramowanie ludzi i potencjalnie przedłużenie życia lub nawet nieśmiertelność.

Data publikacji: 12-09-2021

Manifestacja medyków w Warszawie. Senator PiS Stanisław Karczewski: jedni protestują, inni pracują

Potrzebny dialog, dialog jeszcze raz dialog - przekonuje senator PiS Stanisław Karczewski, odnosząc się do sobotniego protestu medyków. Gdy na ulicach Warszawy manifestujący domagali się od rządu zmian w systemie ochrony zdrowia, Karczewski - prywatnie chirurg - opublikował tweeta, w którym udowadniał, że jedni protestują, inni pracują.

Data publikacji: 12-09-2021

Koronawirus - Raport Dnia. Sobota, 11 września

Ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę o 530 nowych przypadkach i 8 zgonach, a prof. Anrzej Fal poowiedział w Polsat News, by przygotować się na ok. 5 tys. zakażeń dziennie na jesieni. Prezydent USA Joe Biden zaszczepi się przeciwko COVID-19 aby zwiększyć swoją odporność. Z kolei w Wielkopolsce ruszył proces przeciwko trzem lekarzom, którzy krytykowali szczepienia. Raport Dnia

Data publikacji: 12-09-2021