Artykuły z dnia: 13-09-2021

Mateusz Morawiecki: Atak Łukaszenki jest wymierzony w całą społeczność euroatlantycką

- Musimy powiedzieć jasno: ewakuacja z Kabulu nie ma nic wspólnego ze zorganizowaną kampanią przerzutu imigrantów z Bagdadu. Łukaszenka i jego służby korzystają z usług migrantów gotowych zapłacić oszczędności życia, aby dostać się do Europy Zachodniej. Jakże zwodnicza, nieludzka i niezwykle niebezpieczna jest ta prowokacja - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla estońskiego dziennika "Eesti Paevaleht". O samej ewakuacji z Kabulu premier stwierdził: - Dziś z ulgą mówimy: "mission completed".

Data publikacji: 13-09-2021

Łuk Triumfalny w Paryżu owijany plastikiem. Instalacja projektu zmarłego artysty Christo

Łuk Triumfalny w Paryżu owijany plastikiem. Instalacja projektu zmarłego artysty Christo Niecodzienny widok ukazał się paryżanom i turystom, spacerującymw niedzielę po Polach Elizejskich we francuskiej stolicy. Kilkunastu pracowników przystąpiło do owijania Łuku Triumfalnego srebrno-niebieską folią polipropylenową.

Data publikacji: 13-09-2021

Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż. Zwycięzcy

Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż. Zwycięzcy Laureatką Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za 2020 roku została Jessica Bruder, autorka książki "Nomadland. W drodze za pracą". Jury doceniło również tłumaczkę tej książki, Martynę Tomczak, która otrzymała nagrodę za przekład. W finale tej edycji konkursu znalazły się same kobiety.

Data publikacji: 13-09-2021

Protest medyków. Ile zarabiają lekarze, a ile pielęgniarki?

16,7 tys. brutto dla lekarzy, 5,9 tys. dla pielęgniarek i 3,6 tys. dla fizjoterapeutów - to, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, mediany zarobków w tych grupach zawodowych.

Data publikacji: 13-09-2021

Badania: Pozytywny wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na zdrowie psychiczne

Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii uczestnicy niedawnej ankiety stwierdzili, że zaszczepienie się przeciw COVID-19 ułatwiło im życie i zmniejszyło ryzyko przygnębienia.

Data publikacji: 13-09-2021

Naukowcy z UJ: Niewyspany człowiek dochodzi do siebie nawet tydzień

Po długotrwałym okresie niewysypiania się parametry organizmu nie wracają do normy jeszcze przez siedem dni - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data publikacji: 13-09-2021

Gąsiory. Rozpędzony bus potrącił policjanta. Padły strzały, auto dachowało

Policję poinformowano, że drogami powiatu radzyńskiego z dużą prędkością jedzie dostawczy bus z uszkodzonym światłem. Mundurowi postanowili go zatrzymać, lecz kierowca nie zaprzestał jazdy. Zorganizowali więc blokadę - tam szofer potrącił policjanta. Funkcjonariusze przestrzelili oponę pojazdu, po czym auto dachowało. 34-letni kierujący był trzeźwy.

Data publikacji: 13-09-2021

USA: u niezaszczepionych 11-krotnie większe ryzyko śmierci na COVID-19

Ryzyko śmierci w związku z COVID-19 jest 11 razy wyższe u osób niezaszczepionych niż u zaszczepionych, zaś ryzyko hospitalizacji jest 10-krotnie wyższe - wynika z badania opublikowanego w piątek przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Data publikacji: 13-09-2021

Jeff Bezos inwestuje w przedsiębiorstwo pracujące nad nieśmiertelnością. Zamierza "zażegnać śmierć"

Były dyrektor generalny Amazon, Jeff Bezos i rosyjski miliarder Yuri Milner, zainwestowali w przedsiębiorstwo Altos Labs, start-up z Doliny Krzemowej, który pracuje nad technologią mającą na celu biologiczne przeprogramowanie ludzi i potencjalnie przedłużenie życia lub nawet nieśmiertelność.

Data publikacji: 13-09-2021

Partia Republikańska wybrała prezesa. Został nim Adam Bielan

W niedzielę odbył się Kongres Założycielski Partii Republikańskiej, w trakcie którego wybrano władze krajowe ugrupowania. Na prezesa partii jednomyślnie został wybrany Adam Bielan, a funkcję przewodniczącego Rady Krajowej delegaci powierzyli Karolowi Rabendzie.

Data publikacji: 13-09-2021

Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 12 września

Niedziela to kolejny dzień, kiedy zakażeń jest o połowę więcej niż tydzień wcześniej. By radzić sobie z możliwą kolejną falą koronawirusa, Stany Zjednoczone planują szczepienia dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Preparat może być zatwierdzony już niedługo. Wielka Brytania podaje w wątpliwość sens paszportów covidowych.

Data publikacji: 13-09-2021