Artykuły z dnia: 13-10-2020

Dzień Pamięci generała Pułaskiego w USA. Trump: potwierdzamy nasz trwały związek z Polską

Dzień Pamięci generała Pułaskiego w USA. Trump: potwierdzamy nasz trwały związek z Polską 11 października to w Stanach Zjednoczonych Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego. "Wspólnie celebrując oddanie generała Pułaskiego sprawie wolności, potwierdzamy trwały związek naszego Narodu z jego rodzinną Polską" - napisałprezydent Donald Trump w proklamacji z tej okazji. Pułaski zmarł 11 października 1779 roku w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah.

Data publikacji: 13-10-2020

"Ludzie z klas średnich i wyższych nie dostrzegają swojego przywileju względem osób z klasy ludowej"

"Ludzie z klas średnich i wyższych nie dostrzegają swojego przywileju względem osób z klasy ludowej" Gościem programu "Xięgarnia" był Szczepan Twardoch, laureat między innymi Bruecke Berlin Preis za powieść "Drach" i jeden z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy polskich. Mówiąc o swojej najnowszej książce stwierdził, że chociaż opowiada o dawnych czasach, "wielu czytelników przejrzy się w tej powieści jak w lustrze".

Data publikacji: 13-10-2020

Mroczny Rycerz powstaje (2012) - zwieńczenie świetnej trylogii

"Mroczny Rycerz powstaje" to film nakręcony w 2012 roku, którjest zwieńczeniem doskonałej trylogii o Batmanie. Superbohater zniknął na kilka lat i nic nie zapowiada jego powrotu. Człowiek nietoperz nie może jednak obojętnie przyglądać się chaosowi, który ponownie opanował Gotham. ...

Data publikacji: 13-10-2020

Robert Makłowicz – krytyk kulinarny z podróżniczym zacięciem. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

Robert Makłowicz jest polskim dziennikarzem, krytykiem kulinarnym, publicystą oraz podróżnikiem. Największą popularność przyniosły mu programy „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” i „Makłowicz w podróży”, w których opowiadał o kulinarnych zwyczaj...

Data publikacji: 13-10-2020

Vera Jourova: Wydarzenia w Polsce są niepokojące

"Wydarzenia w Polsce są bardzo niepokojące" - ocenia w środowym (7 października) wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, odnosząc się do uchwał samorządów o gminach wolnych "od ideologii LGBT".

Data publikacji: 13-10-2020

Koronawirus w Polsce. Brakuje remdesiviru. UE przekaże jeszcze 400 dawek

W całym kraju zaczyna brakować remdesiviru - leku, który skuteczniej od innych chroni pacjentów z koronawirusem przed ryzykiem ciężkich powikłań - pisze we wtorek (6 października) "Gazeta Wyborcza".

Data publikacji: 13-10-2020

​Koronawirus utrzymuje się na banknotach blisko miesiąc. Nowe badania

Koronawirus utrzymuje się na powierzchni i pozostaje zakaźny aż do 28 dni w przypadku banknotów, szkła i stali nierdzewnej - ustalili australijscy naukowcy cytowani przez Reutersa.

Data publikacji: 13-10-2020

Jakość powietrza a COVID-19. Najnowsze badania

Długotrwała ekspozycja na zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje wyraźnie sprzyja ciężkiemu przebiegowi infekcji SARS-CoV2 - wynika z amerykańskiego badania opublikowanego na łamach "The Innovation". Najsilniejszy negatywny wpływ ma dwutlenek azotu.

Data publikacji: 13-10-2020

Koronawirus na banknotach. Niepokojące odkrycie naukowców

Koronawirus może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej aż do 28 dni - wynika z badania australijskiej agencji CSIRO. Jak odkryli naukowcy, wirus jest aktywny dłużej na gładkich powierzchniach i w niższych temperaturach.

Data publikacji: 13-10-2020

Senacka komisja za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt. Komisja zdecydowała, że zgłoszone w wcześniej przez Marka Pęka (PiS) poprawki zostaną przedstawione jako wniosek mniejszości.

Data publikacji: 13-10-2020

"Protest uczniowski". Boją się zakażenia w szkole

Uczniowie sprzeciwiają się polityce rządu dotyczącej funkcjonowania szkół w czasie pandemii. Blisko pięć tysięcy młodych ludzi podpisało się pod petycją, w której domagają się wprowadzenia nauczania hybrydowego albo zdalnego, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się  koronawirusa w placówkach.

Data publikacji: 13-10-2020

Koronawirus. Onkologia w czasie pandemii. Ogromny spadek liczby wykonywanych badań

Z raportu Fundacji Onkologia 2025 Onkologia w dobie COVID-19, wynika, że w kwietniu i w maju 2020 r. w niektórych województwach liczba wykonywanych mammografii spadła o ponad 90 proc., a badań cytologicznych o ponad 80 proc. Liczba kart wystawianych pacjentom z podejrzeniem choroby nowotworowej zmniejszyła się natomiast o blisko 40 proc.

Data publikacji: 13-10-2020

Rozenek: jeżeli pan Kulesza ma jaja, niech zatrudni się w DPS-ie

- Nikomu nie powinno się życzyć choroby. Ale jeżeli ma pan jaja, niech pan idzie do DPS-u i bez maseczki, bez ubioru ochronnego zajmie się choć jedną starszą osobą - powiedział Andrzej Rozenek z Lewicy do Jakuba Kuleszy z Konfederacji. Ten przekonywał w programie Debata Dnia, że noszenie maseczki nie jest konieczne.

Data publikacji: 13-10-2020