Artykuły z dnia: 14-05-2020

Lekarka na dyżurze Zdjęciem Roku Grand Press Photo 2020

Lekarka na dyżurze Zdjęciem Roku Grand Press Photo 2020 Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego" nagrodzony został nagrodą Grand Press Photo 2020 w kategorii Zdjęcie Roku. Zwycięska fotografia prezentuje lekarkę w czasie dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów w warunkach pandemii COVID-19. Szydłowski doceniony został również w kategorii Wydarzenia (zdjęcia pojedyncze).

Data publikacji: 14-05-2020

Andrzej Jagodziński: mały czeski naród - gdyby nie śmiech, by nie przetrwał

Andrzej Jagodziński: mały czeski naród - gdyby nie śmiech, by nie przetrwał Zdaniem tłumacza literatury czeskiej Andrzeja Sławomira Jagodzińskiego - Josef Skvorecky to jeden z najpopularniejszych w Czechach autorów. – Mimo że przez kilkadziesiąt lat był nieobecny w literaturze, bo od 1968 roku do 1989 był na emigracji, a też i wcześniej nie miał łatwo – zaznacza tłumacz w rozmowie z Filipem Łobodzińskim. Przyznaje, że czeską prozę charakteryzuje "autoironia i specyficzne poczucie humoru, dystans do rzeczywistości i do samych siebie".

Data publikacji: 14-05-2020

„Mad Max: Na drodze gniewu” - Charlize Theron i Tom Hardy wyjawili powód swojego konfliktu

Film „Mad Max: Na drodze gniewu”, który ukazał się w 2015 roku, jest bez wątpienia jedną z najgłośniejszych produkcji ostatnich lat. Zyskał uznanie nie tylko publiczności, ale także krytyków – znalazło to odzwierciedlenie między innymi w dziesięciu nominacjach do Osca...

Data publikacji: 14-05-2020

Julia Kamińska zdradziła nieco szczegółów, które dotyczą jej związku

Julia Kamińska swoją popularność zawdzięcza produkcjom TVN-u: przede wszystkim serialowi „BrzydUla”, ale równie ważną rolę miała w serialu „Singielka”. Od tamtej pory co jakiś czas pojawia się w serialach czy filmach, ale skupia się również na grze w teatrze. Ch...

Data publikacji: 14-05-2020

"Rzeczpospolita": Dezynfekcja budynków mieszkalnych

Dezynfekować należy nie tylko klatki schodowe, ale też windy - pisze środowa "Rzeczpospolita". Jak dodaje, usuwanie wszelkich usterek w mieszkaniu osoby na kwarantannie trzeba przełożyć, chyba że chodzi o awarię.

Data publikacji: 14-05-2020

"Dziennik Gazeta Prawna": Sasin o realnym terminie wyborów

Wybory prezydenckie 28 czerwca to termin optymalny i realny - mówi wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Jak dodaje, wydrukowane pakiety wyborcze nadają się do wykorzystania w nadchodzących wyborach; nie widzi powodu, by PKW zmieniła wzór karty do głosowania.

Data publikacji: 14-05-2020

Uniwersytet Jagielloński ma już 656 lat

Przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie złożyli we wtorek (12 maja) kwiaty przy grobowcach królów w katedrze wawelskiej. Uczcili w ten sposób 656. rocznicę powołania UJ. Tego samego dnia elektorzy drogą elektronicznego głosowania wybrali 306. rektora uczelni. Został nim prof. dr hab. Jacek Popiel.

Data publikacji: 14-05-2020

Na UJ dostępne są bezpłatne kursy online. Tematyka od astronomii po neurobiologię

Założony w 2014 roku pierwszy polski e-uniwersytet Copernicus College oferuje darmowe kursy online z wielu dyscyplin - od neurobiologii, przez fizykę, filozofię, psychologię, po matematykę. Zajęcia online prowadzą wykładowcy akademiccy. Kończąc kursy, można zdać egzamin i uzyskać certyfikat.

Data publikacji: 14-05-2020

Nowe zasady funkcjonowania w gastronomii. O czym powinni pamiętać restauratorzy?

Nowe zasady funkcjonowania obejmują usługi gastronomiczne. Od przyszłego tygodnia przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy będą mogły być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos. O czym powinni pamiętać restauratorzy?

Data publikacji: 14-05-2020

Trwa wyścig o szczepionkę przeciwko COVID-19. Powstało ponad 90 projektów

Istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe. Wyłonienie najlepszych i najbezpieczniejszych nie będzie łatwym zadaniem.

Data publikacji: 14-05-2020

Zatwierdzono nowy typ testów na koronawirusa. Wynik w 15 minut

Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła w sobotę nowy typ szybkich testów na obecność koronawirusa. Są to testy antygenowe opracowane przez koncern Quidel Corp., dające wynik w 15 minut - poinformowała agencja AP.

Data publikacji: 14-05-2020

Stanisław Karczewski odwołany. Jest nowy wicemarszałek Senatu

Senat odwołał w środę Stanisława Karczewskiego (PiS) z funkcji wicemarszałka Senatu. Za jego odwołaniem było 93 senatorów, przeciw jeden, 2 wstrzymało się od głosu. Na nowego wicemarszałka wybrano Marka Pęka (PiS).

Data publikacji: 14-05-2020

Kubki z IKEI wycofane ze sprzedaży. Mogą wydzielać niebezpieczne związki

Szwedzka sieć handlowa wycofała ze sklepów kubek turystyczny i prosi klientów o zwrot zakupionego towaru. Jego użytkowanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Data publikacji: 14-05-2020