Artykuły z dnia: 14-06-2021

Święto plakatu w stolicy. Do końca sierpnia trwa wernisaż w ASP

Święto plakatu w stolicy. Do końca sierpnia trwa wernisaż w ASP Po raz 27. do stolicy zawitało Międzynarodowego Biennale Plakatu. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną prace z ostatnich trzech lat, ponieważ pandemia uniemożliwiła zorganizowanie imprezy w roku 2020. W ramach konkursu tematycznego uczestnicy zmierzyli się z zagadnieniem zmieniającego się świata w obliczu kwestii związanych ze zdrowiem. 

Data publikacji: 14-06-2021

"Przegląd": 63 cele: Warszawa, Wrocław, Gdańsk

Według odtajnionych w USA dokumentów tu miały spaść amerykańskie bomby atomowe.

Data publikacji: 14-06-2021

"Przegląd": Szatan mi kazał

Powieś się, będzie spokój! - wołali krewni ofiar Artura K.

Data publikacji: 14-06-2021

"Ten koncert to taki nasz krzyk". Grają pod hasłem "Wolność dla Białorusi"

"Ten koncert to taki nasz krzyk". Grają pod hasłem "Wolność dla Białorusi" O walce Białorusinów i Białorusinek o wolność i demokratyczne państwo, a także o represjach reżimu Alaksandra Łukaszenki chcą przypomnieć organizatorzy niedzielnego koncertu w Białymstoku pod hasłem "Wolność dla Białorusi". Nawiązują do koncertu "Mury runą - Żywie Biełaruś", jaki odbył się w przededniu ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w tym kraju. - Przez ten rok wiele się wydarzyło. Unia Europejska, Polska, Europa, świat - przespaliśmy ten czas - ocenił dziennikarz TVN24 Piotr Czaban, jednocześnie lider zespołu Roki.Koncert rozpoczyna się o godzinie 20.

Data publikacji: 14-06-2021

Rozmrozili stworzenie sprzed 24 tys. lat. Bezkręgowiec odżył

Wrotek Bdelloidea spędził w wiecznej zmarzlinie na Syberii 24 tysiące lat. Mikroskopijnego bezkręgowca odkryto w rdzeniu zamarzniętej gleby, która została wydobyta za pomocą platformy wiertniczej. Po rozmrożeniu stworzenie odżyło, mogło się rozmnażać i żerować.

Data publikacji: 14-06-2021

Czeka nas rewolucja w szczepieniach? Naukowcy z USA opracowują nową metodę

Tabletka wkładana pod język może zrewolucjonizować proces szczepień. Naukowcy z Minnesoty pracują nad nową metodą wprowadzania do organizmu białkowych preparatów. Może to pomóc w opracowaniu m.in. szczepionki przeciw HIV.

Data publikacji: 14-06-2021

Starym dinozaurom sztywniały stawy. Tak, jak ludziom

Naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Śląskiego zbadali szczątki późnokredowego, roślinożernego dinozaura z gatunku Gobihadros mongoliensis, będącego w zbiorach Instytutu od 1963 r. Okazało się, że zwierzę cierpiało na chorobę często występującą u starszych ludzi – w ich stawach odłożyły się kryształki pirofosforanu wapnia i powodowały ich sztywnienie.

Data publikacji: 14-06-2021

Dziwidło olbrzymie trafiło do ogrodu botanicznego przypadkiem. Teraz może zakwitnąć

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) urosło do 108 cm i cieszy oczy zwiedzających Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Roślina rzadko kwitnie w naturze, a jeszcze rzadziej w hodowli. Trafiło do Warszawy zupełnym przypadkiem. Pierwszy raz ta roślina rozkwitnie w Polsce.

Data publikacji: 14-06-2021

Wybory prezydenta Rzeszowa. Są wyniki badania exit poll

O godzinie 21:00 zakończyły się w Rzeszowie przedterminowe wybory prezydenta miasta, w których startowało czworo kandydatów. Według sondażu exit poll portalu lokalnapolityka.pl najwięcej głosów zdobył Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Polskę 2050. Poparło go 55,8 proc. wyborców. Drugi wynik ma Ewa Leniart wojewoda podkarpacka (PiS), która dostała - według badania - 25,1 proc.

Data publikacji: 14-06-2021

Julia Przyłębska: prośba KE to wkraczanie w suwerenność polskich organów państwowych

Prośba Komisji Europejskiej to wkraczanie w suwerenność polskich organów państwowych; Polska konstytucja daje prawo premierowi do zadawania pytań do TK o zgodność regulacji z konstytucją - tak o liście KE do szefa rządu mówiła w niedzielę w Polskim Radiu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska

Data publikacji: 14-06-2021

Zakończyło się głosowanie w przedterminowych wyborach burmistrza Ustki i Drobina

Bez incydentów przebiegły zakończone w niedzielę wieczorem przedterminowe wybory burmistrza Ustki (woj. pomorskie). O stanowisko ubiegało się sześciu kandydatów. Wyniki powinny być znane jeszcze przed północą. Ponowne przedterminowe wybory odbywały si ę także w Drobinie na Mazowszu.

Data publikacji: 14-06-2021