Artykuły z dnia: 15-11-2021

Sondaż: Wygrywa PiS, KO zmniejsza dystans

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się odrabiająca straty Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos.

Data publikacji: 15-11-2021

Małgorzata Wassermann: Przecież my się wszyscy pozabijamy

- Nie mogę wytrzymać tego jazgotu, który jest wokół, tej walki. Na przykład wprowadzenie tego wulgaryzmu do języka publicznego jest dla mnie nie do przyjęcia - mówi posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Jej zdaniem "dzisiaj powinniśmy wszyscy zastanowić się, jakie poglądy wyznajemy, dokąd zmierzamy i zrobić krok wstecz".

Data publikacji: 15-11-2021

Piotr Jacoń o swojej książce "My, trans"

Piotr Jacoń o swojej książce "My, trans" Dziennikarz Piotr Jacoń na antenie TVN24 opowiedział o swojej książce "My, trans". Tłumaczył, że transpłciowość to "niezgodność ciała i duszy, która nie jest taka oczywista, jaka się wydaje". - To nie kwestia seksualności, tylko tożsamości płciowej - mówił. Zwracał przy tym uwagę, że ważne jest, aby w tej kwestii "mieć świadomość, jak mało się wie, a nie udawać, że się wie".

Data publikacji: 15-11-2021

Pisarz Wilbur Smith nie żyje

Pisarz Wilbur Smith nie żyje Wilbur Smith nie żyje. Autor popularnych książek przygodowych i historycznych zmarł w wieku 88 lat - przekazała rodzina pisarza. Jego powieści osiągały w RPA rekordowe nakłady. Były także bardzo popularne w krajach anglosaskich.

Data publikacji: 15-11-2021

Naukowcy "prześwietlili" planetoidy. Jedna ma kształt kości

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, opublikował wyniki badania nad polanetoidami, które nazwał "skokiem naprzód" w badaniach tych obiektów. Dzięki zdjęciom w ogromnej rozdzielczości, wykonanym teleskopem VLT, udało się zebrać cenne informacje na temat kilkudziesięciu z największych obiektów w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Data publikacji: 15-11-2021

Wirus RSV. Niezwykła skala zachorowań. Dlaczego jest ich tak dużo?

Wirus RSV zaatakował wcześniej niż zwykle. Dla starszych nie jest groźny, ale bywa bardzo niebezpieczny dla najmłodszych pacjentów. Na oddziałach pediatrycznych brakuje miejsc, a lekarze mówią, że sytuacja jest dramatyczna. Do tematu wirusa RSV odniósł się także wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Data publikacji: 15-11-2021

SG: Białorusini mają pomagać migrantom w przejściu do Polski. Co się dzieje na granicy?

Jak przyznała Straż Graniczna, Białorusini przygotowują dużą próbę forsowania granicy i mają pomagać migrantom w przejściu do Polski. W rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz.

Data publikacji: 15-11-2021

Wiceszef MSZ: czeka nas niespokojna noc

Na podstawie doniesień od Straży Granicznej wygląda na to, że czeka nas niespokojna noc - powiedział Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ. Jak przyznała Straż Graniczna, Białorusini przygotowują dużą próbę forsowania granicy i mają pomagać migrantom w przejściu do Polski. W rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz.

Data publikacji: 15-11-2021

Prezydent Olsztyna: włamano się na moje konto na Twitterze, zgłaszam sprawę policji

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że nieznani sprawcy włamali się na jego konto na Twitterze i zamieścili na nim kilka wpisów, z którymi - jak podał Grzymowicz - on sam się nie utożsamia. Zapowiedział, że zgłosi sprawę organom ścigania.

Data publikacji: 15-11-2021

Naukowcy: chodzenie spać między godz. 22 a 23 jest najzdrowsze dla serca

Obszerne badanie wskazało, że osoby chodzące spać po północy mają o 25 proc. wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, niż zasypiające między godz. 22 a 23. Zasypianie zbyt wczesne również szkodzi.

Data publikacji: 15-11-2021

Polscy astronomowie wyjaśnili okoliczności słynnego zderzenia gwiazd

Miejsce kosmicznej katastrofy – słynnego zderzenia gwiazd znanego jako V838 Mon, które zaszło w 2002 roku - przeanalizowali naukowcy z zespołu kierowanego przez badaczy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN). Użyli do tego celu sieci radioteleskopów ALMA.

Data publikacji: 15-11-2021