Artykuły z dnia: 17-11-2021

Sondaż: Wygrywa PiS, KO zmniejsza dystans

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się odrabiająca straty Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos.

Data publikacji: 17-11-2021

Małgorzata Wassermann: Przecież my się wszyscy pozabijamy

- Nie mogę wytrzymać tego jazgotu, który jest wokół, tej walki. Na przykład wprowadzenie tego wulgaryzmu do języka publicznego jest dla mnie nie do przyjęcia - mówi posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Jej zdaniem "dzisiaj powinniśmy wszyscy zastanowić się, jakie poglądy wyznajemy, dokąd zmierzamy i zrobić krok wstecz".

Data publikacji: 17-11-2021

Dron przeleciał nad Pjongjangiem. Łuk, pomniki i wieżowce stolicy na propagandowym nagraniu

Dron przeleciał nad Pjongjangiem. Łuk, pomniki i wieżowce stolicy na propagandowym nagraniu Agencja Reutera opublikowała nagrania z drona pokazujące różne punkty w północnokoreańskim Pjongjangu. Widać na nim wieżowce, monumentalne pomniki przywódców i łuk triumfalny. Nie widać za to prawie ludzi. Propagandowe zdjęcia zostały udostępnione przez północnokoreańską oficjalną rządową agencję KCNA.

Data publikacji: 17-11-2021

Britney Spears świętuje koniec ubezwłasnowolnienia

Britney Spears świętuje koniec ubezwłasnowolnienia Britney Spears, której ubezwłasnowolnienie zostało zakończone w piątek, nie kryje swojego szczęścia. W poniedziałek opublikowała serię postów na Instagramie, w których wyraziła swoją radość. "Świętuję swoją wolność i moje urodziny przez najbliższe dwa miesiące" - napisała 39-letnia piosenkarka. 

Data publikacji: 17-11-2021

Naukowcy "prześwietlili" planetoidy. Jedna ma kształt kości

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, opublikował wyniki badania nad polanetoidami, które nazwał "skokiem naprzód" w badaniach tych obiektów. Dzięki zdjęciom w ogromnej rozdzielczości, wykonanym teleskopem VLT, udało się zebrać cenne informacje na temat kilkudziesięciu z największych obiektów w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Data publikacji: 17-11-2021

Wirus RSV. Niezwykła skala zachorowań. Dlaczego jest ich tak dużo?

Wirus RSV zaatakował wcześniej niż zwykle. Dla starszych nie jest groźny, ale bywa bardzo niebezpieczny dla najmłodszych pacjentów. Na oddziałach pediatrycznych brakuje miejsc, a lekarze mówią, że sytuacja jest dramatyczna. Do tematu wirusa RSV odniósł się także wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Data publikacji: 17-11-2021

Areszt dla organizatorów antysemickiego marszu w Kaliszu

Sąd zastosował 3-miesięczny areszt wobec Wojciecha O., Piotra R. oraz Marcina O., organizatorów antysemickiego marszu - poinformowała we wtorek szefowa Prokuratury Rejonowej w Kaliszu Katarzyna Socha. Podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Data publikacji: 17-11-2021

Koronawirus - Raport Dnia. Wtorek, 16 listopada

Nawet tysiąc dolarów na sekundę zarabiają koncerny farmaceutyczne produkujące szczepionkę przeciw COVID-19 - informują aktywiści na rzecz szerszego dostępu do szczepień. W Polsce pieniądze otrzymały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższe poziomy wyszczepienia. Na Węgrzech cała rodzina z podrobionymi certyfikatami szczepień skończyła w szpitalu z ciężkim COVID-19.

Data publikacji: 17-11-2021

Naukowcy: chodzenie spać między godz. 22 a 23 jest najzdrowsze dla serca

Obszerne badanie wskazało, że osoby chodzące spać po północy mają o 25 proc. wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, niż zasypiające między godz. 22 a 23. Zasypianie zbyt wczesne również szkodzi.

Data publikacji: 17-11-2021

Polscy astronomowie wyjaśnili okoliczności słynnego zderzenia gwiazd

Miejsce kosmicznej katastrofy – słynnego zderzenia gwiazd znanego jako V838 Mon, które zaszło w 2002 roku - przeanalizowali naukowcy z zespołu kierowanego przez badaczy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN). Użyli do tego celu sieci radioteleskopów ALMA.

Data publikacji: 17-11-2021

Pięć frakcji w PE chce wstrzymania zatwierdzenia polskiego KPO. Szydło krytykuje ten apel

Pięć frakcji w PE domaga się w liście do Komisji Europejskiej, by powstrzymała się od zatwierdzenia polskiego KPO, dopóki nie zostaną spełnione wszystkie warunki rozporządzenia ws. Funduszu Odbudowy. List skrytykowała europosłanka Beata Szydło, oceniając, że takie groźby w sytuacji, gdy Polska broni granicy UE, mają szczególnie absurdalny i ponury wymiar.

Data publikacji: 17-11-2021