Artykuły z dnia: 19-11-2021

Nergal: nie odbierajcie mi prawa do tego, że czasami puszczają mi nerwy

Nergal: nie odbierajcie mi prawa do tego, że czasami puszczają mi nerwy - Jestem sobą, mam poglądy, które wyrażam głośno, będąc w tym szczerym, chociaż zdaję sobie sprawę, że wiele z tych rzeczy ma prawo się innym nie podobać. Natomiast nie lubię cenzurować samego siebie - opowiada Adam Nergal Darski w rozmowie z Esterą Prugar.

Data publikacji: 19-11-2021

Sondaż: Wygrywa PiS, KO zmniejsza dystans

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się odrabiająca straty Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos.

Data publikacji: 19-11-2021

Małgorzata Wassermann: Przecież my się wszyscy pozabijamy

- Nie mogę wytrzymać tego jazgotu, który jest wokół, tej walki. Na przykład wprowadzenie tego wulgaryzmu do języka publicznego jest dla mnie nie do przyjęcia - mówi posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Jej zdaniem "dzisiaj powinniśmy wszyscy zastanowić się, jakie poglądy wyznajemy, dokąd zmierzamy i zrobić krok wstecz".

Data publikacji: 19-11-2021

Nie żyje Andrzej Urny, były gitarzysta Perfectu i Dżemu

Nie żyje Andrzej Urny, były gitarzysta Perfectu i Dżemu Gitarzysta rockowy, kompozytor i producent muzyczny Andrzej Urny nie żyje - poinformowała żona artysty. W przeszłości Urny był związany między innymi z zespołami Perfect i Dżem. Miał 63 lata.

Data publikacji: 19-11-2021

Wirus RSV. Niezwykła skala zachorowań. Dlaczego jest ich tak dużo?

Wirus RSV zaatakował wcześniej niż zwykle. Dla starszych nie jest groźny, ale bywa bardzo niebezpieczny dla najmłodszych pacjentów. Na oddziałach pediatrycznych brakuje miejsc, a lekarze mówią, że sytuacja jest dramatyczna. Do tematu wirusa RSV odniósł się także wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Data publikacji: 19-11-2021

Naukowcy "prześwietlili" planetoidy. Jedna ma kształt kości

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, opublikował wyniki badania nad polanetoidami, które nazwał "skokiem naprzód" w badaniach tych obiektów. Dzięki zdjęciom w ogromnej rozdzielczości, wykonanym teleskopem VLT, udało się zebrać cenne informacje na temat kilkudziesięciu z największych obiektów w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Data publikacji: 19-11-2021

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: Wielka Brytania podziela naszą ocenę sytuacji na granicy

Polska i Wielka Brytania zgadzają się w ocenie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i w tym, że należy na to patrzeć w szerszym kontekście bezpieczeństwa europejskiego - podsumował czwartkową wizytę w Londynie wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Data publikacji: 19-11-2021

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed salmonellą na skorupkach jaj

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w czwartek ostrzeżenia przed Salmonellą Enteritidis na powierzchni skorupek jaj. Komunikat dotyczy jednej partii jaj wyprodukowanych dla Jeronimo Martins przez firmę OVOVITA ze Rzgowa oraz partii jaj z Fermy Drobiu Andrzej Żmuda, Bogusława Żmuda z Żyrakowa.

Data publikacji: 19-11-2021

Marcin "Borkoś" Borkowski opublikował pierwszy wpis po wypadku. "Jestem wdzięczny"

Ratownik medyczny Marcin Borkoś Borkowski zabrał głos po raz pierwszy od czasu swojego wypadku, do którego doszło 13 października w Warszawie. Nawet sobie nie wyobrażacie jak bardzo się cieszę, jak bardzo jestem Wam wdzięczny za te wszystkie inicjatywy i to jak wiele zrobiliście, gdy ja nie mogłem zrobić nic... - napisał.

Data publikacji: 19-11-2021

Naukowcy: chodzenie spać między godz. 22 a 23 jest najzdrowsze dla serca

Obszerne badanie wskazało, że osoby chodzące spać po północy mają o 25 proc. wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, niż zasypiające między godz. 22 a 23. Zasypianie zbyt wczesne również szkodzi.

Data publikacji: 19-11-2021

Polscy astronomowie wyjaśnili okoliczności słynnego zderzenia gwiazd

Miejsce kosmicznej katastrofy – słynnego zderzenia gwiazd znanego jako V838 Mon, które zaszło w 2002 roku - przeanalizowali naukowcy z zespołu kierowanego przez badaczy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN). Użyli do tego celu sieci radioteleskopów ALMA.

Data publikacji: 19-11-2021