Artykuły z dnia: 21-09-2021

Paweł Soszyński nie żyje. Redaktor "Dwutygodnika" miał 42 lata

Paweł Soszyński nie żyje. Redaktor "Dwutygodnika" miał 42 lata Paweł Soszyński był krytykiem teatralnym, kulturoznawcą, dramaturgiem, pisarzem i redaktorem. Informację o jego śmierci przekazała redakcja "Dwutygodnika", internetowego magazynu kulturalnego, z którym Soszyński był związany.

Data publikacji: 21-09-2021

Księżniczka Beatrycze urodziła córkę. Brytyjska rodzina królewska powiększyła się. Królowa Elżbieta II ma kolejną prawnuczkę

Księżniczka Beatrycze urodziła córkę. Brytyjska rodzina królewska powiększyła się. Królowa Elżbieta II ma kolejną prawnuczkę Brytyjska księżniczka Beatrycze i jej mąż, Edoardo Mapelli Mozzi, doczekali się narodzin pierwszego wspólnego dziecka - Mozzi ma już syna z poprzedniego związku. Beatrycze, wnuczka królowej Elżbiety II, jest dziesiąta w kolejce do tronu.

Data publikacji: 21-09-2021

Protest medyków. Ile zarabiają lekarze, a ile pielęgniarki?

16,7 tys. brutto dla lekarzy, 5,9 tys. dla pielęgniarek i 3,6 tys. dla fizjoterapeutów - to, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, mediany zarobków w tych grupach zawodowych.

Data publikacji: 21-09-2021

Mateusz Morawiecki: Atak Łukaszenki jest wymierzony w całą społeczność euroatlantycką

- Musimy powiedzieć jasno: ewakuacja z Kabulu nie ma nic wspólnego ze zorganizowaną kampanią przerzutu imigrantów z Bagdadu. Łukaszenka i jego służby korzystają z usług migrantów gotowych zapłacić oszczędności życia, aby dostać się do Europy Zachodniej. Jakże zwodnicza, nieludzka i niezwykle niebezpieczna jest ta prowokacja - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla estońskiego dziennika "Eesti Paevaleht". O samej ewakuacji z Kabulu premier stwierdził: - Dziś z ulgą mówimy: "mission completed".

Data publikacji: 21-09-2021

Badania: Pozytywny wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na zdrowie psychiczne

Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii uczestnicy niedawnej ankiety stwierdzili, że zaszczepienie się przeciw COVID-19 ułatwiło im życie i zmniejszyło ryzyko przygnębienia.

Data publikacji: 21-09-2021

Naukowcy z UJ: Niewyspany człowiek dochodzi do siebie nawet tydzień

Po długotrwałym okresie niewysypiania się parametry organizmu nie wracają do normy jeszcze przez siedem dni - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data publikacji: 21-09-2021

"Żywa trumna" z grzybni rozkłada szczątki na składniki odżywcze. Coraz więcej chętnych

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w holenderskim Delfcie opracowali żywą trumnę z grzybnią w środku. Eksperci wskazali, że ciało osoby, która zdecydowała się na niestandardowy pochówek rozłoży się w ciągu 45 dni, a przemiana materii przyczyni się do pozytywnego wpływu na środowisko. Zainteresowanie tą metodą stale się zwiększa.

Data publikacji: 21-09-2021

USA. Misja Inspiration 4 dotarła na orbitę okołoziemską. To pierwszy cywilny lot

Czwórka astronautów-amatorów na pokładzie kapsuły Crew Dragon należącej do SpaceX dotarła w czwartek nad ranem na orbitę okołoziemską w ramach Inspiration 4, pierwszej misji bez udziału astronautów z NASA i innych agencji kosmicznych. Załoga spędzi w kosmosie co najmniej 3 dni.

Data publikacji: 21-09-2021

Pogoda na zimę. IMGW podał długoterminowe prognozy

Na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w długoterminowej prognozie pogody, dodając, że powyżej normy uplasują się opady. Instytut zaznaczył, że prognoza ma charakter eksperymentalny.

Data publikacji: 21-09-2021

Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 20 września

- Najprawdopodobniej nie będziemy czekać na zatwierdzenie trzeciej dawki szczepionki przez Europejską Agencję Leków - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Polsat News. Szczepienia przypominające rozpoczęła też Wielka Brytania. Czwarta fala przybiera na sile, a służby medyczne spodziewają się osiągnięcia poziomu tysiąca zakażeń w najbliższych dniach czy tygodniach.

Data publikacji: 21-09-2021

Janusz Kowalski: jeśli będziemy jeszcze bardziej tracić, zagłosuję za polexitem

- Jeżeli za kilka lat okaże się, że tracimy jeszcze bardziej na członkostwie w UE, a ceny energii idą w górę, to zagłosuję za wyjściem Polski z Unii - stwierdził w programie Debata Dnia były wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Janusz Kowalski.

Data publikacji: 21-09-2021