Artykuły z dnia: 22-09-2021

Chałki, blintzesy i holiszki. Pięć dni z kuchnią żydowską na festiwalu TISZ

Chałki, blintzesy i holiszki. Pięć dni z kuchnią żydowską na festiwalu TISZ Wyplatanie chałek, tradycyjna szabatowa kolacja i rozmowy o herbacie - to tylko kilka pozycji z programu nadchodzącego TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. Tegoroczna edycja będzie poświęcona relacjom sąsiedzkim, dlatego uczestnicy kulinarnych spotkań dowiedzą się między innymi, jakie smaki i zapachy kuchni żydowskiej można odnaleźć w przepisach Łemków, Kaszubów czy Tatarów.

Data publikacji: 22-09-2021

Richard Buckley nie żyje. Mąż Toma Forda miał 72 lata

Richard Buckley nie żyje. Mąż Toma Forda miał 72 lata Richard Buckley, partner i mąż projektanta Toma Forda, zmarł w niedzielę w wieku 72 lat. Buckley był dziennikarzem, redaktorem i aktywistą na rzecz osób LGBT+. Był między innymi redaktorem naczelnym "Vogue Hommes International". 

Data publikacji: 22-09-2021

Sprawa Michała Tuska. Śledczy wyższego szczebla badają wątek wynagrodzenia

Choć prokuratura trzy lata temu umorzyła wątek Michała Tuska, który w ramach umowy z OLT miał przekazywać dane marketingowe z lotniska w Gdańsku, śledczy wyższego szczebla wciąż prowadzą postępowanie dotyczące wypłacenia mu wynagrodzenia.

Data publikacji: 22-09-2021

Protest medyków. Ile zarabiają lekarze, a ile pielęgniarki?

16,7 tys. brutto dla lekarzy, 5,9 tys. dla pielęgniarek i 3,6 tys. dla fizjoterapeutów - to, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, mediany zarobków w tych grupach zawodowych.

Data publikacji: 22-09-2021

Badania: Pozytywny wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na zdrowie psychiczne

Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii uczestnicy niedawnej ankiety stwierdzili, że zaszczepienie się przeciw COVID-19 ułatwiło im życie i zmniejszyło ryzyko przygnębienia.

Data publikacji: 22-09-2021

Naukowcy z UJ: Niewyspany człowiek dochodzi do siebie nawet tydzień

Po długotrwałym okresie niewysypiania się parametry organizmu nie wracają do normy jeszcze przez siedem dni - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data publikacji: 22-09-2021

Chiny budują stację kosmiczną. Statek z zaopatrzeniem Tianzhou-3 dotarł do "harmonii niebios"

Bezzałogowy chiński statek kosmiczny z zaopatrzeniem Tianzhou-3 dotarł do centralnego modułu Tianhe (harmonia niebios) powstającej stacji kosmicznej Tiangong (niebiański pałac) - poinformowała we wtorek agencja EFE za chińską agencją zajmującą się programami kosmicznymi CMSA (China Manned Space Agency).

Data publikacji: 22-09-2021

"Żywa trumna" z grzybni rozkłada szczątki na składniki odżywcze. Coraz więcej chętnych

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w holenderskim Delfcie opracowali żywą trumnę z grzybnią w środku. Eksperci wskazali, że ciało osoby, która zdecydowała się na niestandardowy pochówek rozłoży się w ciągu 45 dni, a przemiana materii przyczyni się do pozytywnego wpływu na środowisko. Zainteresowanie tą metodą stale się zwiększa.

Data publikacji: 22-09-2021

Wieluń: dziewczynka odnaleziona w oknie życia

Zdrową dziewczynkę odnaleziono w oknie życia, działającym w klasztorze sióstr antoninek w Wieluniu (Łódzkie). Stan noworodka był dobry. Po opuszczeniu oddziału neonatologii wieluńskiego szpitala trafi do rodziny zastępczej.

Data publikacji: 22-09-2021

Sędzia Igor Tuleya z nie będzie prowadził zajęć na uczelni. Nie zamierza się stosować do zakazu

Nie zamierzam stosować się do zakazu pracy dydaktycznej - poinformował zawieszony w obowiązkach sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya, odpowiadając na pismo informujące o tej decyzji. Jego zdaniem jest ona całkowicie arbitralna i pozbawiona merytorycznego uzasadnienia.

Data publikacji: 22-09-2021

Koronawirus - Raport Dnia. Wtorek, 21 września

MZ poinformowało we wtorek o 711 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, co jest ponad 30 procentowym wzrostem w stosunku do ubiegłego tygodnia. Rząd zdecydował w sprawie trzeciej dawki szczepionki. Watykan, zgodnie z wolą papieża, od pierwszego października wprowadzi obowiązkowy paszport covidowy.

Data publikacji: 22-09-2021