Artykuły z dnia: 25-11-2021

Małgorzata Wassermann: Przecież my się wszyscy pozabijamy

- Nie mogę wytrzymać tego jazgotu, który jest wokół, tej walki. Na przykład wprowadzenie tego wulgaryzmu do języka publicznego jest dla mnie nie do przyjęcia - mówi posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Jej zdaniem "dzisiaj powinniśmy wszyscy zastanowić się, jakie poglądy wyznajemy, dokąd zmierzamy i zrobić krok wstecz".

Data publikacji: 25-11-2021

Religijność Polaków. Badanie i zmiany w latach 1992-2021. "Najmłodsza Polska jest już niemal w jednej trzeciej niewierząca"

Religijność Polaków. Badanie i zmiany w latach 1992-2021. "Najmłodsza Polska jest już niemal w jednej trzeciej niewierząca" W latach 1992–2021 odsetek wierzących w Polsce spadł z 94 procent do 87,4 procent - wynika z badań CBOS. Największe zmiany dotyczą osób urodzonych w roku 1997 lub później. "Ta najmłodsza Polska jest już niemal w jednej trzeciej niewierząca" - podała pracownia. Odnotowano także spadek odsetka praktykujących religijnie. Liczba niepraktykujących wzrasta najgwałtowniej wśród osób w wieku 18–24 lata. Porównano także, jak przebiega "proces utraty wiary" między innymi pod względem płci, wykształcenia czy miejsce zamieszkania.

Data publikacji: 25-11-2021

Minister Przemysław Czarnek dziękuje kurator Barbarze Nowak i twierdzi, że "w Krakowie zamiast 'Dziadów' powstaje dziadostwo"

Minister Przemysław Czarnek dziękuje kurator Barbarze Nowak i twierdzi, że "w Krakowie zamiast 'Dziadów' powstaje dziadostwo" Minister edukacji Przemysław Czarnek odniósł się do spektaklu "Dziady" wystawianego w jednym z krakowskich teatrów. Otwierając posiedzenie Kongresu Edukacji Klasycznej, wsparł małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak, która dzień wcześniej publicznie odradziła zabieranie uczniów na przedstawienie.

Data publikacji: 25-11-2021

Sondaż: Wygrywa PiS, KO zmniejsza dystans

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się odrabiająca straty Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos.

Data publikacji: 25-11-2021

Wirus RSV. Niezwykła skala zachorowań. Dlaczego jest ich tak dużo?

Wirus RSV zaatakował wcześniej niż zwykle. Dla starszych nie jest groźny, ale bywa bardzo niebezpieczny dla najmłodszych pacjentów. Na oddziałach pediatrycznych brakuje miejsc, a lekarze mówią, że sytuacja jest dramatyczna. Do tematu wirusa RSV odniósł się także wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Data publikacji: 25-11-2021

Naukowcy "prześwietlili" planetoidy. Jedna ma kształt kości

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, opublikował wyniki badania nad polanetoidami, które nazwał "skokiem naprzód" w badaniach tych obiektów. Dzięki zdjęciom w ogromnej rozdzielczości, wykonanym teleskopem VLT, udało się zebrać cenne informacje na temat kilkudziesięciu z największych obiektów w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Data publikacji: 25-11-2021

USA. Biały Dom przekazał "silne wsparcie" Polsce w obliczu działań Białorusi

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan rozmawiał w środę z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem, przekazując silne wsparcie Waszyngtonu w obliczu działań reżimu Łukaszenki na granicy - poinformował Biały Dom. Przedmiotem rozmowy była też sytuacja na Ukrainie.

Data publikacji: 25-11-2021

Lewica zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Łukasza Mejzę

Posłowie Lewicy w związku z artykułem Wirtualnej Polski zawiadomili w środę prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra sportu Łukasza Mejzę. Według nich, polityk mógł dopuścić się oszustwa.

Data publikacji: 25-11-2021

Trendy w randkowaniu na 2022 rok. Operator aplikacji randkowej pokazuje badania

Aplikacja randkowa Plenty of Fish już po raz piąty opublikowała swoją listę trendów randkowych na nadchodzący roku. Jak będziemy chodzić na randki w 2022 roku? Z wahaniem, bojąc się o przestrzeń osobistą i oceniając ludzi na podstawie szczepionek.

Data publikacji: 25-11-2021

Francja. Rękopis z obliczeniami Einsteina ws. teorii względności sprzedany za 11 mln euro

Rękopis pokazujący próby sformułowania teorii względności przez Alberta Einsteina został sprzedany przez paryski dom aukcyjny Christies za 11 mln euro. To rekordowa kwota w przypadku dokumentu naukowego z autografem - podkreśla w środę BBC.

Data publikacji: 25-11-2021

Lubelskie. Czterysta ciężarówek czeka w kolejce na przejściu granicznym w Koroszczynie

Czterysta ciężarówek czeka w kolejce na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie). Szacunkowy czas oczekiwania wzrósł w ciągu z dnia z 4 do 9 godzin - wynika z danych Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Data publikacji: 25-11-2021