Artykuły z dnia: 26-10-2020

American Psycho (2000) - mordercze oderwanie od rutyny

American Psycho to film nakręcony w 2000 roku, który do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej wybieranych thrillerów w historii. Opowiada on o mrocznych stronach świata biznesu z lat 80. ubiegłego wieku.  Tytuł oryginalny: American PsychoGatunek: Komedia /...

Data publikacji: 26-10-2020

Jacek Braciak – wielokrotny zdobywca Orła. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, partnerka, dzieci

Jacek Braciak jest polskim aktorem teatralnym, filmowym oraz dubbingowym. Od 1990 do 2015 roku był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Popularność przyniosły mu role między innymi w takich produkcjach jak „BrzydUla”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Kler”, „Ed...

Data publikacji: 26-10-2020

Koronawirus w Polsce. Lekarze ze Wschodu na ratunek?

Pandemia nasiliła problem deficytu lekarzy. Agencje zatrudnienia mogą ściągnąć tysiące specjalistów ze Wschodu, o ile znikną bariery dla ich pracy w Polsce - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Data publikacji: 26-10-2020

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: Musimy ostro wyhamować

"Sytuacja jest bardzo poważna i wydaje mi się, że jest już przestrzeń na kolejne obostrzenia - bardziej drastyczne - które spowodują, że wyhamujemy" - mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" minister zdrowia Adam Niedzielski. "Musimy bronić wydolności systemu opieki zdrowotnej" - dodaje.

Data publikacji: 26-10-2020

"Zdolności improwizacyjne Wojtka były nieograniczone". Goście "Drugiego Śniadania Mistrzów" wspominają Wojciecha Pszoniaka

"Zdolności improwizacyjne Wojtka były nieograniczone". Goście "Drugiego Śniadania Mistrzów" wspominają Wojciecha Pszoniaka Wolny, kolorowy ptak, który kochał ludzi - mówi o zmarłym w poniedziałek rano Wojciechu Pszoniaku Agnieszka Holland. W programie "Drugie Śniadanie Mistrzów" reżyserka oraz Krzysztof Materna wspominali aktora znanego z "Ziemi obiecanej" czy "Wesela", który był częstym gościem programu Marcina Mellera. 

Data publikacji: 26-10-2020

Remont Sali Kongresowej trwa dłużej niż budowa Pałacu Kultury. I wciąż nie wiadomo, kiedy się skończy

Remont Sali Kongresowej trwa dłużej niż budowa Pałacu Kultury. I wciąż nie wiadomo, kiedy się skończy Już ponad sześć lat ciągnie się remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Jak przyznaje miasto, nie ma terminu zakończenia prac, ponieważ wciąż nie wybrano nowego wykonawcy. Urzędnicy szacują, że modernizacja sali będzie kosztować ponad 200 milionów złotych.

Data publikacji: 26-10-2020

Ekspert wyjaśnia, jak mutuje koronawirus

- SARS-CoV-2 mutuje zdecydowanie wolniej niż wirus grypy czy wirus HIV, a jego mutacje nie muszą być groźne - twierdzi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Do tej pory skatalogowano już ponad 12 tys. mutacji SARS-CoV-2.

Data publikacji: 26-10-2020

Jak długo możemy zarażać koronawirusem SARS-CoV-2? To zależy od przebiegu choroby

Jak długo osoba zakażona SARS-CoV-2 może zarazić innych? Przy łagodnych objawach można przekazać patogen innym przez czas nie dłuższy niż około 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA.

Data publikacji: 26-10-2020

W sali z chorym na COVID-19 wirus utrzymuje się nawet mimo częstego wietrzenia

W pomieszczeniach, w których przebywa osoba z COVID-19, cząsteczki koronawirusa utrzymują się nawet mimo częstego wietrzenia. Tak wynika z badania, które hiszpańscy wirusolodzy przeprowadzili w pomieszczeniach szpitalnych, w których stworzono warunki zbliżone do tych, w jakich przebywają chorzy na COVID-19.

Data publikacji: 26-10-2020

Kwarantanna po spotkaniu z zakażonym prezydentem? "Nie ma najmniejszego sensu"

Jeżeli wszystkie osoby podczas piątkowego spotkania z prezydentem w momencie kontaktu z nim miały nałożone maseczki i on sam także, to ryzyko zakażenia jest minimalne i nie ma sensu takich osób wysyłać na kwarantannę - uważa lekarka i pełnomocnik Dyrekcji Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA ds. COVID-19 Agnieszka Szarowska.

Data publikacji: 26-10-2020

Protesty w kościołach. Episkopat zabrał głos

Stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne; proszę o wyrażanie swoich poglądów z poszanowaniem godności każdego człowieka - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki.

Data publikacji: 26-10-2020

Ponad 12 tys. mutacji SARS-CoV-2. Jak rozwija się koronawirus?

- SARS-CoV-2 mutuje zdecydowanie wolniej niż wirus grypy czy wirus HIV, a jego mutacje nie muszą być groźne - mówił dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Do tej pory skatalogowano już ponad 12 tys. mutacji SARS-CoV-2.

Data publikacji: 26-10-2020

Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 25 października

Ponad 11 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce, a o tysiąc więcej w Czechach. Pandemia koronawirusa dotyka także Włochy, gdzie władze zdecydowały m.in. o skróceniu czasu otwarcia barów i restauracji, a także zamknięciu kin oraz teatrów. Infekcję SARS-CoV-2 wykryto u szefa MON Mariusza Błaszczaka, a także prezesa PZPN Zbigniewa Bońka.

Data publikacji: 26-10-2020