Artykuły z dnia: 30-11-2020

Jan Holoubek z Nagrodą Specjalną Jury za "25 lat niewinności" na festiwalu w Tallinie

Jan Holoubek z Nagrodą Specjalną Jury za "25 lat niewinności" na festiwalu w Tallinie Nagrodą Specjalną Jury uhonorowano Jana Holoubka za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na zakończonym 24. Tallinn Black Nights Film Festival. Obraz startował w konkursie debiutów filmowych. W uzasadnieniu jury napisało: "Za niesamowity debiut reżyserski, opowiadający o horrorze niesprawiedliwości". Zwróciłoteż uwagę na wstrząsającą rolę Piotra Trojana.

Data publikacji: 30-11-2020

Magda Dubrowska: kobiety wypycha się z historii, również z historii muzyki

Magda Dubrowska: kobiety wypycha się z historii, również z historii muzyki Musimy uświadomić sobie, jak ważne role pełnią kobiety i że nie otrzymują za to ani równych wynagrodzeń, ani równych praw. Są traktowane protekcjonalnie i narzuca się im drakońskie prawa reprodukcyjne - mówi w rozmowie z tvn24.pl Magda Dubrowska, muzyczka, tekściarka i wokalistka, obecnie współtworząca projekt Nanga.

Data publikacji: 30-11-2020

Hellboy – Ciąg dalszy przygód superbohatera – demona

"Hellboy" to pełnometrażowy film fantastycznonaukowy-akcji produkcji USA. Reżyserem jest Neil Marshall, zaś scenariusz wg Andrewa Cosby powstał w oparciu o serie komiksów o tym samym tytule, wydawnictwa Dark Horse Comics. Wytwórniami były: Millennium Media, Lawrence Gordon Productions,...

Data publikacji: 30-11-2020

Marek Piekarczyk – były lider kultowego TSA. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

Marek Piekarczyk jest polskim wokalistą i autorem tekstów. Największą popularność zdobył będąc liderem rockowego zespołu TSA. Był również członkiem grupy Balls’ Power. Do jego najsłynniejszych utworów należą między innymi „Trzy zapałki”, „51”, &bdqu...

Data publikacji: 30-11-2020

Polska powinna zostać w Unii Europejskiej? Sondaż

Polacy wciąż są euroentuzjastami. Ponad 80 procent zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej - pisze poniedziałkowa (23 listopada) "Rzeczpospolita", przytaczając wyniki sondażu IBRiS na zlecenie dziennika.

Data publikacji: 30-11-2020

Bezdomny ukarany mandatem za brak maseczki. Tłumaczy się, że rozmawiał z kotami

63-letni gdański mężczyzna w kryzysie bezdomności otrzymał mandat za brak maseczki. Twierdzi, że nie zamierza go płacić. Bezdomni w innych miastach mają więcej szczęścia, tam policjanci podczas interwencji rozdają im maseczki.

Data publikacji: 30-11-2020

​W nauce Polska jest mistrzem Polski

Jednym z największych problemów polskiej nauki jest kultura życzliwych recenzji, w zasadzie brak negatywnych - mówi dr hab. Emanuel Kulczycki profesor nadzwyczajny UAM w Poznaniu, zajmujący się oceną nauki oraz teorią komunikacji, w rozmowie z Beatą Igielską na łamach "Przeglądu". Kulczycki kieruje grupą badawczą Scholarly Communication Research Group.

Data publikacji: 30-11-2020

HCV groźniejszy niż inne wirusy. Jak się chronić przed cichym zabójcą?

Temat wirusa zapalenia wątroby typu C odżył w mediach za sprawą tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów, siejąc w tym czasie spustoszenie w organizmie. Czym jest HCV? Jak się przed nim bronić? Wyjaśniamy!

Data publikacji: 30-11-2020

Kiedy wraca węch stracony wskutek COVID-19?

Pacjenci, u których doszło do osłabienia lub całkowitej utraty węchu wskutek zakażenia koronawirusem, odzyskują go zazwyczaj w okresie do dwóch miesięcy - wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich naukowców.

Data publikacji: 30-11-2020

Von der Leyen: będzie kontrakt z firmą Moderna na 160 mln szczepionek przeciw Covid-19

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że KE w środę zatwierdzi kontrakt z firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. Będzie to szósty kontrakt podpisany przez Komisję z firmami farmaceutycznymi.

Data publikacji: 30-11-2020

Śnieg sparaliżował Zakopiankę. Gigantyczne zatory

W związku z intensywnymi opadami śniegu na zakopiance przed Krakowem tworzą się wielokilometrowe zatory - poinformowała w niedzielę wieczorem GDDKiA.

Data publikacji: 30-11-2020

Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 29 listopada

11 483 przypadki i 283 zgony - to niedzielny bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Liczba ofiar Covid-19 od początku pandemii wzrosła do 17 029. Ukończono przygotowywanie szpitala tymczasowego w Katowicach. Zakażony koronawirusem jest generał Stanisław Koziej - były szef BBN. Koronawirus - Raport Dnia.

Data publikacji: 30-11-2020

Rondo 2020 roku. "Każdy będzie miał swoje wspomnienia"

Polska tradycja każe upamiętniać osoby lub wydarzenia nazwami ulic czy pomnikami. W Pleszewie postanowiono pójść o krok dalej i upamiętnić... rok 2020. Decyzja władz miasta wzbudziła mieszane uczucia wśród mieszkańców.

Data publikacji: 30-11-2020