Czy inne koronawirusy mogą nas uodpornić na SARS-CoV-2? Prof. Krzysztof Pyrć tłumaczy

Zakażenie innymi koronawirusami nie powoduje powstania przeciwciał rozpoznających SARS-CoV-2, ale być może dzięki temu, że koronawirusy spotykamy często - mamy pewne narzędzia do obrony. Ewidentnie jest ona jednak niewystarczająca - uważa prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I wyjaśnia, dlaczego w Azji udało się w dużym stopniu opanować epidemię.


Inne artykuły

Jak długo możemy zarażać koronawirusem SARS-CoV-2? To zależy od przebiegu choroby

Jak długo osoba zakażona SARS-CoV-2 może zarazić innych? Przy łagodnych objawach można przekazać patogen innym przez czas nie dłuższy niż około 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA.

Data publikacji: 24-10-2020

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej wróciła na Ziemię

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła w czwartek rano na Ziemię po trwającej 196 misji na pokładzie stacji - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Data publikacji: 24-10-2020

W sali z chorym na COVID-19 wirus utrzymuje się nawet mimo częstego wietrzenia

W pomieszczeniach, w których przebywa osoba z COVID-19, cząsteczki koronawirusa utrzymują się nawet mimo częstego wietrzenia. Tak wynika z badania, które hiszpańscy wirusolodzy przeprowadzili w pomieszczeniach szpitalnych, w których stworzono warunki zbliżone do tych, w jakich przebywają chorzy na COVID-19.

Data publikacji: 24-10-2020

"Wasza krótkowzroczność jest porażająca". Hołownia krytykuje biskupów po werdykcie TK

Państwo nie może zmuszać swoich obywateli do heroizmu, jakim byłoby urodzenie dziecka skazanego na śmierć - mówił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, w komentarzu do czwartkowego werdyktu TK. Ostro skrytykował biskupów, którym zarzucił krótkowzroczność, a także prezesa PiS.

Data publikacji: 24-10-2020

Hospicjum "Pomorze Dzieciom" i mali pacjenci w potrzebie. Potrzeba 12 500 "aniołów"

Hospicjum Pomorze Dzieciom, pod opieką którego jest 20 dzieci, poszukuje 12 500 aniołów, którzy pomogą mu przetrwać trudne czasy. Pandemia przerwała wszystkie akcje charytatywne, a z Narodowego Funduszu Zdrowia dostaje tylko 40 proc. potrzebnych środków. Dzięki wsparciu 12 500 osób, które podarują 8 zł miesięcznie, dzieci otrzymają specjalistyczną opiekę medyczną i pozostaną w swoich domach.

Data publikacji: 24-10-2020