Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice - trzej nobliści, którzy ujarzmili wirusa WZW typu C

Poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Nagrodzeni J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, odkrywając wirusa zapalenia wątroby typu C, wnieśli decydujący wkład w walkę ze stanowiącym globalny problem zdrowotny wirusowym zapaleniem wątroby typu C, chorobą prowadzącą do marskości i raka wątroby.


Inne artykuły

W Polsce odkryto nowy gatunek nietoperza

Chiropterolodzy potwierdzili obecność nowego gatunku nietoperza w Polsce - Miniopterus schreibersii. Tym samym rodzina polskich nietoperzy liczy już 27 gatunków. Odkrycia dokonali dr Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała, którzy w latach 2015-2020 prowadzili badania na Pogórzu Rożnowskim.

Data publikacji: 06-10-2020

Ogłoszono laureatów Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie medycyny

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice zdobywcami Narody Nobla z medycyny i fizjologii w 2020 r. za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C. Przed ogłoszeniem nazwisk laureatów prof. Leszek Czupryniak, pytany, czy możliwe, że nagrodę może dostać któryś z zespołów pracujących nad szczepionką na koronawirusa, odparł: - Byłoby to przedwczesne.

Data publikacji: 06-10-2020

Sąd uwzględnił precedensowy pozew osoby transpłciowej o nierówne traktowanie w pracy

Sąd uwzględnił precedensowy pozew osoby transpłciowej o nierówne traktowanie w zatrudnieniu - poinformowało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawa dotyczyła osoby transpłciowej, której w pracy w ochronie postawiono warunek pracy w męskim umundurowaniu, choć funkcjonowała zgodnie z żeńską płcią odczuwaną.

Data publikacji: 06-10-2020

Koronawirus u polityków. Prof. Simon: zaprzysiężenie rządu nie powinno się odbyć

- Sądzę, że zaprzysiężenie rządu nie powinno się odbyć. Jeśli okres wylęgania choroby się zakończył, jutro kolejni politycy mogą być zakażeni - ocenił w Debacie Dnia prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Pediatra Dawid Ciemięga stwierdził z kolei, że gdyby teraz wybuchła epidemia dżumy, ludzie nadal by uważali, że to jedna wielka ściema.

Data publikacji: 06-10-2020

Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 5 października

Zaprzysiężenie nowych ministrów zostało przełożone na wtorek po tym, jak okazało się, że nominowany do teki ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek jest zakażony koronawirusem. W poniedziałek potwierdzono ponad 2 tys. nowych przypadków zakażenia. Tymczasem WHO ostrzega, że zakażonych na świecie może być ponad 20 razy więcej niż mówią oficjalne liczby.

Data publikacji: 06-10-2020