Pierwsza taka operacja w Europie. Pacjent był w Bułgarii, lekarze w Lublinie

Operacja przyszłości, choć dzieje się już teraz. Lekarze z Lublina wzięli udział w zdalnym zabiegu, operowany pacjent przebywał na sali operacyjnej szpitala w Bułgarii. Ubrani w specjalne gogle mogli zobaczyć przed sobą - w formie hologramu - operowanego tętniaka aorty brzusznej. To pierwsza taka operacja w Europie.


Inne artykuły

Wirtualny pacjent. Sztuczna inteligencja wspomoże kształcenie studentów medycyny

Sztuczna inteligencja pomoże studentom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w nauce, symulując odpowiedzi pacjenta podczas przeprowadzania wywiadu. Wirtualny pacjent pojawi się na uczelni już w nowym roku akademickim.

Data publikacji: 10-06-2021

Zmiany na liście lektur szkolnych. Znamy szczegóły

MEiN proponuje usunąć z listy lektur dla szkół ponadpodstawowych m.in. Małą apokalipsę Konwickiego, Antygonę w Nowym Jorku Głowackiego i wiersze Marcina Świetlickiego. Proponuje za to rozszerzenie listy lektur o wiersze Zagajewskiego i raport Witolda Pileckiego.

Data publikacji: 10-06-2021

Irena Szewińska sportowcem stulecia w Polsce

Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce Irena Szewińska uznana została w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Onetu za najlepszego sportowca Polski w latach 1921-2021.

Data publikacji: 10-06-2021

Były radny PiS-u znęcał się nad żoną. Mimo wyroku, nigdy nie trafił do więzienia

Jej historią żyła cała Polska, po tym jak światło dzienne ujrzały dramatyczne nagrania, na których słychać, jak znęcał się nad nią mąż - wówczas radny Prawa i Sprawiedliwości. Konsekwencją tych taśm był rozwód i sprawa przeciwko oprawcy. Mężczyzna został skazany na karę dwóch lat bezwzględnego więzienia. Nigdy za kratki jednak nie trafił. Materiał Raportu autorstwa Magdaleny Gwóźdź.

Data publikacji: 10-06-2021

"Cały ten tydzień będzie czymś nigdy dotąd niespotkanym w Nowym Jorku"

"Cały ten tydzień będzie czymś nigdy dotąd niespotkanym w Nowym Jorku" Mieszkańcy Nowego Jorku przez tydzień będą świętować zniesienie pandemicznych restrykcji. Burmistrz Bill de Blasio poinformował, że punktem kulminacyjnym tej celebracji ma być trzygodzinny koncert z udziałem 60 tysięcy osób.

Data publikacji: 10-06-2021