Starym dinozaurom sztywniały stawy. Tak, jak ludziom

Naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Śląskiego zbadali szczątki późnokredowego, roślinożernego dinozaura z gatunku Gobihadros mongoliensis, będącego w zbiorach Instytutu od 1963 r. Okazało się, że zwierzę cierpiało na chorobę często występującą u starszych ludzi – w ich stawach odłożyły się kryształki pirofosforanu wapnia i powodowały ich sztywnienie.


Inne artykuły

Prezes SN o słowach Ziobry: krytyka powinna mieścić się w granicach przyzwoitości

Z konsternacją powzięłam informację nt. wypowiedzi ministra Zbigniewa Ziobry, w której z imienia i nazwiska zaatakowani zostali dwaj sędziowie Izby Dyscyplinarnej - oświadczyła I prezes SN Małgorzata Manowska. Dodała, że każda krytyka powinna mieścić się w granicach rozsądku i przyzwoitości.

Data publikacji: 12-06-2021

Luzowanie obostrzeń. Opublikowano rozporządzenia

W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia – 75 proc. obłożenia – wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów.

Data publikacji: 12-06-2021

Auto owinęło się wokół drzewa. Wypadek na Lubelszczyźnie [ZDJĘCIA]

Drzewo wbiło się w dach osobowej hondy, która dachowała niedaleko Parczewa (woj. lubelskie) w piątek. Strażacy musieli najpierw podeprzeć samochód, który wisiał na pniu drzewa. Dopiero w drugiej kolejności zajęli się wycinaniem z pojazdu poszkodowanego kierowcy. 20-latek trafił do szpitala.

Data publikacji: 12-06-2021

Cannes wzbogaciło oficjalny program. Dołączyli Ari Folman, Gaspar Noe i Bill Murray

Cannes wzbogaciło oficjalny program. Dołączyli Ari Folman, Gaspar Noe i Bill Murray Najnowsze filmy Ariego Folmana i Gaspara Noego czy filmowy zapis koncertu Billa Murraya znalazły się wśród dziewięciu tytułów, które uzupełniają listę oficjalnej selekcji 74. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Łącznie publiczność imprezy w oficjalnych sekcjach zobaczy 72 filmy.

Data publikacji: 12-06-2021

Open'er Park ogłasza udział kolejnych artystów. Maria Peszek, Pezet, Zalewski z nowym materiałem

Open'er Park ogłasza udział kolejnych artystów. Maria Peszek, Pezet, Zalewski z nowym materiałem Kwiat Jabłoni, Zalewski, Sokół, Pezet, Tymek, Rosalie, Kamp! i Maria Peszek - to niektóre gwiazdy polskiej muzyki, które pojawiły się w programie Open'er Park. Organizatorzy zapowiadają, że wszystkie koncerty będą "miały wyjątkowy, klimatyczny charakter", a artyści wystąpią dla "ograniczonej liczby fanów w pięknej, naturalnej, nadmorskiej scenerii". Projekt wypełnia lukę po odwołanym w kwietniu Open'er Festival 2021.

Data publikacji: 12-06-2021